Patrí dôchodcovi odstupné? Zákonník práce hovorí jasne

  • Pracujúcich dôchodcov je na Slovensku stále pomerne dosť.
  • Často sa pritom naskytá otázka, či aj oni majú nárok na odškodné.
  • V hre je viacero scenárov, ale aj typov výšky odškodného.
Ekonomika Ako je to s odstupným u dôchodcov?
Ako je to s odstupným u dôchodcov? Zdroj: Shutterstock.com/Laura Beach/ronstik
BitmarketsBitmarkets

Mnohí Slováci pracujú naďalej aj po dovŕšení seniorského veku. No nebude to tak donekonečna. Toto sú prípady, v ktorých majú takíto zamestnanci nárok na odstupné. Téme sa venoval denník Pravda.

Prvou možnosťou je výpoveď. Pracovný pomer môže skončiť výpoveďou z viacerých dôvodov; napríklad sa zamestnanec stane nadbytočným alebo je presunutý na inú pozíciu, ktorá mu nevyhovuje, alebo stratí spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. V takomto prípade má však zamestnanec nárok na odstupné, a to na:

  1. odstupné vo výške priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
  2. odstupné vo výške dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
  3. odstupné vo výške trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
  4. odstupné vo výške štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Druhou možnosťou je dohoda. Tá môže nastať z úplne rovnakých dôvodov ako výpoveď, rozdiel je iba v tom, že k dohode dochádza medzi oboma stranami. Aj v takomto prípade má zamestnanec nárok na odstupné, konkrétne na:

  1. odstupné vo výške jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,
  2. odstupné vo výške dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
  3. odstupné vo výške trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
  4. odstupné vo výške štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
  5. odstupné vo výške päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
Zavážiť môže aj pracovný úraz

Zavážiť môže aj pracovný úraz. Zdroj: Shutterstock.com/Scarc

Okrem toho existuje tiež scenár s odškodným až do výšky desaťnásobku mzdy. Môže k nemu dôjsť v prípade, ak zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou (pričom tento pracovný pomer sa skončí výpoveďou alebo dohodou).

Treba však upozorniť, že aj tu existujú určité výnimky: takýto scenár neplatí, ak úraz bol spôsobený tým, že zamestnanec porušil bezpečnostné nariadenia, s ktorými bol vopred plne oboznámený, alebo ak bol úraz spôsobený predošlou konzumáciou alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok. Ide napokon o situácie, ktoré nevedú k vyplateniu odškodného v takejto výške.

Odstupné

Odstupné predstavuje finančnú náhradu, ktorá sa viaže nielen na výpoveď danú zamestnávateľom, ale aj na ukončenie pracovného pomeru dohodou zo zákonne upravených dôvodov, napríklad z organizačných dôvodov či pre nadbytočnosť zamestnanca.

Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video!

Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.