- Najdostupnejšie bývanie ponúkajú Nitriansky, Trenčiansky a Banskobystrický kraj.
- Bratislavský kraj vedie s najvyššou cenou 3 190 eur za meter štvorcový.
- V horizonte piatich rokov plánuje kúpu nehnuteľnosti až 23 % Slovákov.
Bytová výstavba klesá, no s regionálnymi výnimkami
Rok 2024 priniesol Slovensku najnižší počet dokončených bytov za posledných šesť rokov a počet nových projektov klesol na 11-ročné minimum. Stavitelia dokončili menej ako 18-tisíc bytov a začali stavať len približne 15-tisíc nových.
Pokles výstavby zasiahol takmer celú krajinu. Výnimku tvorili len Žilinský a Košický kraj, kde počet začatých bytov medziročne vzrástol. Viac bytov ako v predchádzajúcom roku dokončili len v Trenčianskom a Prešovskom kraji.
Počet dokončených bytov na 1 000 obyvateľov ukazuje, ako dobre región uspokojuje dopyt po bývaní. V Európskej únii hodnoty nad 5 naznačujú intenzívnu bytovú výstavbu. Na Slovensku takúto úroveň dlhodobo dosahujú len Bratislavský a Trnavský kraj. Najnižšie hodnoty (1,7) zaznamenali v roku 2024 Banskobystrický a Košický kraj.
Dôležitým ukazovateľom pre predpoveď budúceho vývoja slúži index stavebnej aktivity, ktorý vyjadruje pomer medzi rozostavaným a dokončeným počtom bytov. Hodnota vyššia ako 1 naznačuje vysokú stavebnú aktivitu a predpovedá budúci rast ponuky.
Všetky slovenské regióny vykazujú index stavebnej aktivity dlhodobo vyšší ako 1. Najvyššie hodnoty aktuálne dosahujú Žilinský a Banskobystrický kraj (nad 5,5), najnižšie Bratislavský a Trenčiansky kraj (nad 3,5).
Slováci plánujú kupovať nehnuteľnosti aj naďalej
Aktuálny prieskum spoločnosti Ipsos, ktorý prebiehal od 27. októbra do 1. novembra 2024 na vzorke 1 003 respondentov starších ako 18 rokov, priniesol zaujímavé zistenia. V horizonte 5 rokov plánuje kúpu bytu alebo domu až 23 % Slovákov.
Prieskum potvrdil, že záujem o kúpu nového bývania pretrváva napriek rastúcim cenám nehnuteľností.
Z analýzy vyplýva, že najvýhodnejšie podmienky pre bývanie z hľadiska pomeru cien nehnuteľností a príjmov ponúkajú Nitriansky, Trenčiansky a Banskobystrický kraj. Developeri však naďalej preferujú regióny s nízkou nezamestnanosťou a vysokými mzdami – najmä Bratislavský, Trnavský a Trenčiansky kraj.
Zaujímavý potenciál pre budúcu výstavbu naznačuje vysoký index stavebnej aktivity v Žilinskom a Banskobystrickom kraji, čo môže v nasledujúcich rokoch priniesť zvýšenú ponuku nových bytov v týchto regiónoch.
Analýza tiež ukazuje, že napriek celkovému poklesu výstavby v roku 2024 zostáva slovenský realitný trh aktívny, s výraznými regionálnymi rozdielmi, ktoré významne ovplyvňujú rozhodnutia developerov aj kupujúcich.
Tieto regionálne rozdiely vytvárajú na slovenskom realitnom trhu zaujímavú mozaiku príležitostí, kde každý región ponúka špecifické výhody pre rôzne skupiny záujemcov o bývanie aj investorov do nehnuteľností.