- Počet inštitucionálnych investorov nakupujúcich spotové ETF pre Bitcoin neustále narastá.
- Najvyšší príliv inštitúcii zaznamenalo ETF od spoločnosti Blackrock.
- Grayscale má zatiaľ najväčší objem kapitálu pod správou, no čoskoro ho obehnú iné fondy.
Počet inštitucionálnych investorov od spustenia spotového ETF pre Bitcoin neustále narastá. Blackrock ako najväčší správca aktív na svete vďaka svojmu bitcoinovému ETF nazhromaždil už 414 inštitúcií len za 3 mesiace, uvádza News Bitcoin. Z tohto hľadiska ETF Ishares Bitcoin Trust (IBIT) od Blackrock jasne na trhu dominuje.
Blackrock jasne dominuje
Záujem inštitucionálnych investorov je enormný a prekonáva rekordy. Mnohé ETF spustené v januári získali stovky inštitucionálnych držiteľov, no najviac ich bolo v IBIT od spoločnosti Blackrock. Napriek tomu úspechom je mať už aj čo i len 20 inštitucionálnych investorov.
Len pre porovnanie, Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund má 235 inštitucionálnych držiteľov, Bitwise Bitcoin ETF má 98 a ARK 21shares Bitcoin ETF ich má 75. Grayscale síce má 619 inštitúcií, no v januári iba skonvertovala svoj bitcoinový trust na spotové ETF a preto už dávno pred schválením mala množstvo inštitucionálnych investorov.
ETF (exchange-traded fund) je investičný fond obchodovaný na burze. Ide o kôš cenných papierov, s ktorými sa obchoduje na burze rovnako ako s akciami. ETF môžu obsahovať všetky typy investícií, vrátane akcií, komodít alebo dlhopisov. Poskytujú nízke náklady a menej provízií pre maklérov v porovnaní s nákupom konkrétnych akcií.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Prečo je o spotové ETF pre Bitcoin taký záujem?
Najväčším inštitucionálnym držiteľom akcií IBIT je Millennium Management LLC, ktorý vlastní 20 859 447 akcií v hodnote približne 844 miliónov dolárov k 31. marcu. Druhý najväčší držiteľ je Schonfeld Strategic Advisors LLC s 6 128 450 akciami v hodnote 248 milióna dolárov.
Grayscale vedie v celkovom objeme aktív pod správou v hodnote 24,33 miliardy dolárov, no je len otázka času, kedy ju ho Blackrock obehne. Jedným z hlavných dôvodov, prečo ostatní správcovia dobiehajú Grayscale, sú vysoké poplatky na úrovni 1,50 %, zatiaľ čo iní ponúkajú ten istý produkt za poplatky do 0,25 %.
Záujem o spotové ETF je dlhodobá záležitosť. Samozrejme, tempo rastu inštitúcií nebude dlhodobo udržateľné, keďže ide o počiatočný záujem, no zvyšujúci sa dopyt zrejme poprieť nemôžme. A dôvodov je hneď niekoľko.
V prvom rade mnoho inštitúcií doteraz odmietalo investovať do Bitcoinu, pretože nedôverovali kryptomenovým burzám a tretím stranám. Kryptomenový trh je totiž neregulovaný a neexistuje žiadna vládna inštitúcia, ktorá ho má pod dohľadom. Prvým dôvodom je teda nárast dôvery, keďže inštitúcie teraz investujú cez najväčších správcov aktív na svete.
Druhým dôvodom je odbúranie technických bariér. Pri investovaní do ETF nie je potrebné vytvárať si kryptomenovú peňaženku ani robiť transakcie s kryptomenami. V podstate dochádza k nákupu akcií fondu, ktorý vlastní Bitcoiny. Takže ETF je v podstate finančný produkt fungujúci mimo svet kryptomien. Účelom spotového ETF pre Bitcoin je iba zviesť sa na cenovej volatilite Bitcoinu.
Ak sa viac zaujímate o kryptomeny, odporúčame vám pozrieť sa aj na video nižšie: