Otázka času: Slovensko ako montážna dielňa dlho nevydrží

  • Slovensko má problém s nízkou produktivitou práce a konkurencieschopnosťou.
  • Nízka pridaná hodnota na Slovensku prevláda aj napriek tvrdej práci.
  • Náročnosť práce nie je kompenzovaná príjmami.
Ekonomika Slovensko čelí problému s produktivitou práce
Slovensko čelí problému s produktivitou práce. Zdroj: shutterstock.com/RUMANA FERDOUSI
Okazio PCBitmarkets

Slovensko čelí vážnemu problému na trhu práce. Slováci strávia v práci neprimerane veľa času a nedostávajú za to primeranú odmenu. To, že pracujeme tvrdo a dlho, sa však neukazuje na hodnote konečných produktoch a služieb a tým klesá aj naša konkurencieschopnosť, uvádza správa denníka Pravda.

Produktivita Slovákov je na chvoste EÚ

V súčasnosti pripadne na jedného Slováka ročne menej ako 51 000 eur vyrobenej hodnoty výrobkov a služieb. Len pre porovnanie, toto číslo je o 36 % menej v porovnaní s priemerom Európskej únie (EÚ). Výkonnejšie od nás je Česko aj Poľsko.

Na základe údajov z Eurostatu Slovensko dosahuje úroveň 79,5 % priemeru Európskej únie (EÚ) z roku 2020 na základe metriky produktivity práce na zamestnanú osobu a odpracovanú hodinu. Ešte v roku 2010 sme dosahovali úroveň 85,2 %, takže klesajúci trend je výrazný, ako sme informovali už skôr.

Dostávate podľa vás primeraný plat vo vašej práci?

Produktivita práce v EÚ

Produktivita práce v EÚ. Zdroj: Eurostat

Bez hĺbkových reforiem sa Slovensko nemá šancu posunúť vpred. Pravda nedávno informovala, že až 11,2 % zamestnancov pracuje na Slovensku počas noci. Mnohí si berú nadčasy a náš priemerný pracovný týždeň trvá 39,6 hodiny, čo je o 2,5 hodiny viac ako priemer EÚ.

Platy nekompenzujú tvrdú prácu

Nedávno sme vás informovali, že za posledných 12 rokov sa priemerný čistý plat Slováka na zvýšil len o 1 %. Pre porovnanie, v Česku sa zvýšil o 56 %, Poľsku o 83 %, v Bulharsku o 115 % a v Rumunsku o 181 %.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Prečo je Slovensko montážna dielňa

Počas socializmu bolo Slovensko orientované na ťažký priemysel a strojárstvo. Po roku 1989 a rozpade Československa sa začala transformácia hospodárstva na trhovú ekonomiku. Mnohé tradičné odvetvia zanikli alebo stratili konkurencieschopnosť, pričom vláda sa snažila prilákať zahraničné investície, aby oživila hospodárstvo.

Slovensko bolo lákavé pre nízke náklady na pracovnú silu. Z toho dôvodu sme sa stali atraktívnym miestom pre montážne závody predovšetkým v automobilovom priemysle. Tento druh práce s kombinácii s nedostatočnými inováciami a investíciami spôsobil, že pridaná hodnota práce na Slovensku je mizivá.

Prečo je Slovensko montážna dielňa

Slovensko je často označované ako „montážna dielňa” Európy z niekoľkých dôvodov, ktoré súvisia s historickými, ekonomickými a politickými faktormi. Táto charakteristika sa najčastejšie spája s automobilovým priemyslom, ale má širšie základy v štruktúre slovenského hospodárstva.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Solaxy PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.