Relaxácia, prekvapivo mocná metoda
Relaxácia, prekvapivo mocná metoda, zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/mooddboard

Nie vždy je k osobnému rastu potrebné na sebe pracovať a prekonávať prekážky. Metóda, ktorou sa v tomto článku budeme zaoberať, je opačného rázu. Pri relaxácii ide o to, naučiť sa uvoľniť a udržať si určitú rovnováhu medzi aktivitou a napätím, a telesným a duševným uvoľnením. Relaxácia vám umožní zbaviť sa napätia, únavy a stresu, čo bude mať prekvapivo veľký vplyv tiež na vašu výkonnosť.

V minulom diele ste čítali: …To je ten druh motivácie, vďaka ktorému sa svet stáva lepším miestom.

Relaxácia

V dnešnom článku o osobnom rozvoji bude reč o niečom takpovediac neslýchanom. V poslednej dobe sa čoraz častejšie väčšia časť ľudí zameriava na tvrdú až otrockú prácu, odriekanie, pracovné nasadenie a morálku za každú cenu. Často počúvam názor, že sme všetci doslova povinní prinášať obeť pre dobro spoločnosti a vlastne ide len o to, aby sme sa nesťažovali a makali.

Taký prístup k životu ide obvykle ruka v ruke so závisťou či agresivitou voči ľuďom, ktorí ho nezdieľajú a dovolili si žiť inak. Niektorí z nich veria, že nie je nutné sa psychicky a fyzicky trýzniť, ale že je možné dosiahnuť svoje ciele použitím pomerne veľmi malej dávky úsilia. Niekto tomu hovorí “cesta najmenšieho odporu”, “ísť s prúdom” a pod.

Voda

Iste ste už počuli o piatich elementoch a ich vplyve na náš život podľa tradičnej čínskej medicíny. Patrí medzi ne aj voda, ktorá nám môže pomôcť lepšie porozumieť tomu, o čom je dnešný diel Osobného rozvoja. Keby ste sledovali tiecť vodu, zistíte, že vždy nájde tú najjednoduchšiu cestu dole.

Voda nikdy nepotečie smerom nahor. Začne ako malý pramienok niekde v horách a ticho prúdi cez akékoľvek prekážky a úplne bez akéhokoľvek úsilia sa prepletá a prispôsobuje vonkajším podmienkam. Postupne sa z malého potôčika stáva rieka, ktorá stále silnie, až je z nej mohutná masa tečúcej vody, ktorá dokáže strhnúť aj veľké a ťažké predmety. Taký druh energie presne zodpovedá sile človeka, ktorý sa naučil využívať relaxačné techniky.

Ako relaxovať

Relaxácia je veľmi jednoduchá a zvládne ju úplne každý, bez ohľadu na vek, vzdelanie či fyzickú silu a vytrvalosť. V podstate spočíva v tom, naučiť sa dobre uvoľniť celé svoje telo aj myseľ, resp. dušu. To najlepšie docielite, keď si pohodlne ľahnete, zatvoríte oči a začnete zhlboka dýchať. Hlboké a pokojné dýchanie je pri relaxácii veľmi dôležité, preto naň určite nezabudnite.

Hneď ako cítite, že ste sa trochu upokojili, môžete postupne uvoľňovať celé svoje telo. Začnite od prstov na nohách a postupujte až k temenu hlavy. Je dôležité, aby ste sa nikam zbytočne neponáhľali a do ničoho sa nenútili. Spomeňte si na vodu a skúste svoju myseľ nechať len tak tiecť. Môžete ju pozorovať, ale nesnažte sa ju akokoľvek zadržiavať či niekam smerovať.

Príroda

Počas relaxácie si môžete predstavovať nejaké príjemné a pokojné miesto. Treba dodať, že by ste pred zahájením tejto techniky mali vypnúť mobil a požiadať svoje okolie, aby vás na chvíľu nikto nerušil. Ak s tým máte doma nejaký problém, nie je nič jednoduchšie ako ísť relaxovať niekam von, ideálne do prírody. Keď je vonku teplo, môžete sa natiahnuť na deku niekde na lúke. Teraz v zime je možné vyraziť na relaxačnú prechádzku so psom alebo si napustiť vaňu príjemnou teplou vodou.

Ďalšie možnosti relaxácie

Ešte vám ponúkneme niekoľko tipov na ďalšie možnosti relaxácie. Okrem zmienenej prechádzky či vane môžete využiť napríklad masáže, antistresové omaľovánky, cvičenie (relaxačné cviky, jóga, tai-chi), relaxačnú hudbu a pod. Hlavné je byť občas len tak v tichu sám so sebou a pekne sa pri tom uvoľniť.

Záver

Hoci sa vám metóda relaxácie môže zdať pomerne jednoduchá, je prekvapivo účinná. Vďaka dobrému uvoľneniu tela i mysle sa jednak zvýši vaša fyzická a psychická výkonnosť v akejkoľvek činnosti, a budete sa tiež cítiť omnoho lepšie. Budete odpočinutí, uvoľnení a silní.

Čo čítať ďalej?

Kryptomeny vďaka decentralizácii napomáhajú mieru – mier je najcennejším bohatstvom

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance