Orlen láka na lacnejšie tankovanie. Plánujú rovnaký krok aj ďalšie čerpačky?

  • Hlavnou výhodou samoobslužných čerpacích staníc sú nižšie ceny pohonných hmôt a dostupnosť služieb 24 hodín denne.
  • Zatiaľ čo veľkí predajcovia stavajú na osobnom kontakte a dodatočných službách, Orlen ide inou cestou.
  • Fungovanie takýchto čerpacích staníc je úplne jednoduché.
Novinky Orlen láka na lacnejšie tankovanie
Orlen láka na lacnejšie tankovanie. Zdroj: Shutterstock.com/Studio113, VADZIM SHUBICH
Anycoin pc bannerOkazio mobil

Zatiaľ čo veľkí predajcovia stavajú na osobnom kontakte a dodatočných službách, Orlen ide inou cestou. Na svojich Express čerpačkách ponúka jednoduchý, ale efektívny systém tankovania. Zákazník si vopred zvolí maximálnu sumu, za ktorú chce natankovať, systém mu túto čiastku predautorizuje na karte a následne môže začať tankovať. Ak natankuje menej, rozdiel sa mu automaticky vráti na účet.

Tento koncept prináša úspory v prevádzkových nákladoch, ktoré sa premietajú do nižších cien pohonných hmôt. Pre motoristov to znamená možnosť natankovať lacnejšie, aj keď za cenu obmedzených doplnkových služieb.

Napriek tomu, že konkurencia zatiaľ zostáva verná tradičnému modelu čerpacích staníc s obsluhou, úspech Orlenu by mohol v budúcnosti prinútiť aj ostatných hráčov prehodnotiť svoj postoj. Zatiaľ však zostáva samoobslužné tankovanie s nižšími cenami výsadou poľského predajcu.

Za tankovanie si vodiči priplatia

Vodiči na Slovensku sa musia pripraviť na výrazné zvýšenie cien pohonných látok. Analytici predpovedajú, že zdražovanie bude pokračovať minimálne do konca januára, pričom ceny dosiahnu najvyššie hodnoty od jari minulého roka.

Podľa odborníkov sa cena benzínu ustáli nad hranicou 1,60 eura za liter. Nafta by sa mala pohybovať v rozmedzí 1,55 až 1,60 eura za liter, pričom jej cenu ovplyvní aj zvyšovanie rafinačných marží. Informuje o tom portál webnoviny.sk.

V rámci regiónu zostáva najvýhodnejšie tankovanie v Českej republike, kde je benzín dostupný približne za 1,45 eura za liter. Výhodné ceny ponúka aj Poľsko, kde je benzín o viac ako 10 centov lacnejší ako na Slovensku. V Maďarsku sa ceny pohybujú okolo 1,55 eura, zatiaľ čo v Slovinsku a Chorvátsku sú ešte o niečo nižšie.

Od čoho sa odvíjajú ceny?

Analytici očakávajú, že po období zdražovania by mohlo koncom januára dôjsť k cenovej korekcii. Budúci vývoj cien bude závisieť najmä od úspešnosti politických rokovaní novej americkej administratívy ohľadom globálnej produkcie ropy.

 

V porovnaní s priemerom Európskej únie sú ceny pohonných látok na Slovensku stále nižšie. Benzín je u nás v priemere o 13 centov lacnejší ako priemer EÚ a o 18 centov lacnejší ako priemer eurozóny. Pri nafte je rozdiel 10 centov oproti EÚ a 13 centov oproti eurozóne.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.