Organizácie, ktoré sa usilujú zlikvidovať kryptomeny. Ktoré to sú a aký majú vplyv?

Titulky Organizácie, ktoré sa usilujú zlikvidovať kryptomeny. Ktoré to sú a aký majú vplyv?
Organizácie, ktoré sa usilujú zlikvidovať kryptomeny. Ktoré to sú a aký majú vplyv? Zdroj: shutterstock.com/Konektus Photo
Wallstreetpepe PC banerOkazio mobil

Kritika kryptomien je veľmi rozšírená v rámci mnohých odvetví. Väčšina mienkotvorných médií publikuje prevažne negatívne články o tomto sektore, čím prispievajú k nepochopeniu a dezinformáciám o kryptomenách a Bitcoine. Existujú však aj spoločnosti, ktoré buď doslovne uviedli, že sa usilujú o likvidáciu kryptomien, alebo to vyplýva z ich konania. Aké spoločnosti to sú a aká je šanca, že uspejú?

Bank for International Settlements – BIS

Na prvom mieste je potrebné spomenúť Banku pre medzinárodné platby, tzv. banku centrálnych bánk. Ide o inštitúciu, ktorá sa zameriava na podporu medzinárodnej menovej a finančnej spolupráce. Vznikla v roku 1930 v Bazileji vo Švajčiarsku. BIS sa stavia proti kryptomenám už dlhší čas, využíva ich poklesy, hacky či súčasné kolapsy kryptomenových spoločností na ich delegitimizáciu. Tŕňom v jej oku sú zvlášť stablecoiny. BIS sa netají podporou digitálnych národných mien, tzv. CBDC, pretože umožnia centrálnym bankám absolútnu kontrolu nad finančným tokom občanov.

Manažér BIS Agustin Carstens to zhrnul vo svojom známom a kontroverznom výroku:

Nevieme, kto dnes používa 100-dolárovú bankovku a kto 1000-pesovú bankovku. Kľúčovým rozdielom v prípade CBDC je, že centrálna banka bude mať absolútnu kontrolu nad pravidlami a predpismi, ktoré budú určovať používanie tohto vyjadrenia záväzkov centrálnej banky, a tiež budeme mať technológiu na ich presadzovanie.”

Financial Action Task Force – FATF

Finančný akčný výbor (FATF) je medzinárodná medzivláda organizácia, ktorá vznikla ako iniciatíva krajín G7 za účelom boja proti praniu špinavých peňazí. V roku 2001 jej bol udelený mandát, ktorý jej umožňuje riešiť aj problematiku financovania terorizmu. Organizácia sídli v Paríži. V rámci kompetencií FATF spadajú aj regulačné opatrenia, ktoré organizácia môže odporúčať štátom na implementáciu.

FATF nechce priamo likvidáciu kryptomien, ale požaduje ich integráciu do súčasného finančného systému, avšak bez aspektu anonymity a súkromia, teda bez fundamentálnych znakov, ktoré robia kryptomeny kryptomenami.

Čítaj ďalej: Pasca, ktorej podľahli mnohí investori počas posledného býčieho trhu

Wall Street

Poslednou inštitúciou, ktorú si stručne spomenieme, je, prekvapivo, Wall Street. Nejde o jednu entitu, ale skôr o komplex viacerých inštitúcií, o ktorých je známe, že disponujú v globálnom meradle nesmiernym vplyvom. Osobnosti z Wall Street majú veľký vplyv na politiku USA, regulačné opatrenia, majú blízko k Americkej centrálnej banke (FED) a investujú miliardy do lobingu.

Wall Street vnímal zo začiatku kryptomeny ako ohrozenie vlastných záujmov, no v súčasnosti zmenil politiku. Načo ničiť či bojovať s niečím, čo možno využiť vo svoj prospech? Z toho dôvodu Wall Street a banky, ktoré sú s ním vo vzťahu, začali s investovaním do kryptomien a postupne si privlastňujú mnohé projekty, pričom retailoví investori zväčša o tom nevedia.

Smrť kryptomien?

Zaniknú teda kryptomeny? S najväčšou pravdepodobnosťou nie. Myšlienka kryptomien však zaniká každým novým regulačným zákonom, každým vstupom inštitúcií na trh, ktoré disponujú nesmiernym kapitálom a možnosťou manipulovať či kontrolovať danú kryptomenu či kryptomeny. Najohrozenejšie sú kryptomeny postavené na algoritme Proof of stake, ktoré môžu plne kontrolovať entity s veľkým kapitálom. Môžu tak presadiť opatrenia, ktoré vyhovujú ich záujmom.

Kryptomeny čaká centralizácia a implementácia do súčasného finančného systému. To znamená, že budú kontrolované, viac transparentné a budú podliehať vplyvu mocných a ich plánov.

Čítaj ďalej: Investori nemajú právo dostať sa k svojim kryptomenám, tvrdia právnici zbankrotovaného Celsiusu

txbtxb