- Podvodníci opäť zneužívajú meno slovenského operátora.
- Orange radí klientom, čo majú robiť, aby neprišli o peniaze.
Takto dokážete podvody rýchlo odhaliť
Podvody však dokážete jednoducho odhaliť, pretože ich prezrádzajú rovnaké znaky. Ak si budete všímať tieto detaily, zlodejom len tak ľahko nenaletíte.
- Útočníci sa snažia svoje obete oklamať hlavne správami, ktoré znejú naliehavo. Vytvárajú psychologický tlak, ktorý príjemcu núti okamžite kliknúť na priložený odkaz.
- Ponuka, ktorú dostanete, je extrémne výhodná, no časovo obmedzená. Podvodník vás chce nalákať na mimoriadnu akciu, ktorá sa nedá odmietnuť.
- Gramatika. Ak čítate správy pozorne, podvodníkov odhalíte takmer okamžite. V textoch nájdete rôzne gramatické chyby, nesprávny slovosled alebo zvláštne konštruované vety.
- Spozornieť by ste mali aj v prípade, ak vás kontaktuje zamestnanec vašej banky či operátora, no o svojom klientovi nepozná žiadne informácie.
Čo robiť, keď na vás útočí podvodník
Ak ste zistili, že na vás útočil podvodník, ktorý sa vydával za falošný Orange, mali by ste o tom dať vedieť samotnému operátorovi. Orange má na tieto situácie vytvorený kontaktný formulár. Nájdete ho na tomto odkaze.
Ak máte podozrenie, že ste sa stali obeťou akéhokoľvek podvodu, mali ste sa obrátiť na políciu. V prípade, že ste zlodejom sprístupnili svoje citlivé alebo bankové údaje, okamžite kontaktujte banku a zablokujte svoj účet. Ak budete konať dostatočne rýchlo, predbehnete zlodeja a zachránite svoje peniaze.