„Opravujte strechu, kým svieti slnko.” EÚ predstavila plán krízovej pripravenosti

  • Európska komisia odporúča občanom vytvoriť zásoby potravín aspoň na 72 hodín.
  • Prvé hodiny a dni každej krízy považuje Komisia za najkritickejšie.
  • Stratégia reaguje na vojnové konflikty, kybernetické útoky a prírodné katastrofy.
Ekonomika EÚ predstavila plán krízovej pripravenosti
EÚ predstavila plán krízovej pripravenosti. Zdroj: shutterstock.com/Yanya, Janossy Gergely
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Počítačové útoky a ďalšie hrozby

Stratégia venuje veľkú pozornosť príprave na vojnové konflikty. Navrhuje model riadenia kríz podľa vzoru severských krajín, kde sa do pripravenosti zapája celá spoločnosť – občania, firmy aj vládne inštitúcie. Dokument vychádza zo záverov tzv. Niinistöovej správy o zlepšení pripravenosti na vojnu a civilnú obranu.

Komisia upozorňuje, že hrozby neprichádzajú len vo forme klasických vojenských útokov, ale čoraz častejšie aj cez internet. Od začiatku vojny na Ukrajine Rusko zintenzívnilo svoje počítačové útoky proti európskym cieľom, najmä proti energetickým sieťam. Najviac útokov zaznamenávajú krajiny na východnom okraji Európy.

„Štáty ako Čína, Irán a Severná Kórea systematicky útočia na západné vlády a kľúčové inštitúcie. Zmiešané a počítačové útoky sa stali každodennou realitou,” varuje dokument.

Komisia preto navrhuje vytvoriť „európsky systém výstrahy pred počítačovými útokmi,” ktorý zlepší schopnosť EÚ včas odhaliť hrozby. Plánuje tiež posilniť digitálne školenia, pomáhať kandidátskym krajinám a zlepšiť spoluprácu s NATO.

Firmy a občania ako súčasť riešenia

Stratégia zdôrazňuje dôležitú úlohu súkromných firiem. Firmy by mali aktívne zdieľať informácie, zapájať sa do strategického plánovania a organizovať školenia pre zamestnancov.

„EÚ musí podporiť spoluprácu medzi verejnými a súkromnými organizáciami v dôležitých oblastiach, najmä v bezpečnosti počítačových systémov,” uvádza návrh.

Mînzatu pripomenula, že pripravenosť sa netýka len vojenských konfliktov. „Musíme vedieť reagovať aj na prírodné katastrofy, ako sme videli pri ničivých povodniach v Španielsku,” povedala s odkazom na záplavy, ktoré si vyžiadali stovky obetí.

Mnohí Európania podľa nej nevedia, ako postupovať pri prírodných katastrofách. „Každá kríza vyžaduje základné zručnosti a vedomosti o prvých krokoch, ktoré treba podniknúť,” zdôraznila.

Celoeurópske zásoby a krízové centrum

Komisia navrhuje vytvoriť celoeurópsky plán zásob dôležitých vecí pre núdzové situácie. Zahŕňa zdravotnícke prostriedky, suroviny, energetické zariadenia a základné potraviny a vodu. Plán počíta s kombináciou centrálnych zásob EÚ a národných zásob.

Súčasťou stratégie bude aj podpora zdravotníckych opatrení proti ohrozeniam verejného zdravia, ktorú doplnia pohotovostné zásoby navrhované v zákone o dôležitých liekoch.

Komisia plánuje zriadiť nové centrum pre koordináciu počas kríz, ktoré bude nadväzovať na existujúce Koordinačné centrum pre núdzové reakcie. Centrum bude predvídať a riadiť dôsledky kríz, poskytovať podporu a sledovať reakcie na krízové situácie.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.