Investícia do bitcoinových alebo ethereových burzou obchodovaných fondov (ETF) môže predstavovať atraktívnu príležitosť pre investorov, ktorí hľadajú expozíciu voči kryptomenám bez ich priameho vlastníctva.
Výber medzi bitcoinovými alebo ethereovými ETF závisí na viacerých faktoroch, vrátane ich volatility, trhového potenciálu či dlhodobých investičných cieľov jednotlivca. Preto sa bližšie pozrieme na silné stránky oboch fondov a predstavíme si aj ich investičnú alternatívu.
Investícia do Bitcoinu prostredníctvom burzou obchodovaných fondov
- Stabilita a dôveryhodnosť
Bitcoin, často označovaný ako „digitálne zlato”, sa považuje za relatívne stabilného uchovávateľa hodnoty a to aj počas obdobia trhovej neistoty. V prospech širšieho cenového rastu Bitcoinu hrá jeho limitovaná ponuka coinov (21 miliónov). Práve to robí Bitcoin a jeho spotové fondy stabilnými aktívami a perspektívnou investíciou z dlhodobého hľadiska.
- Inštitucionálna podpora
V posledných rokoch si Bitcoin získal podporu významných inštitúcií. Najmä po zavedení burzou obchodovateľných fondov je záujem zo strany správcovských spoločností, bánk či vládnych agentúr čoraz vyšší. Tento vývoj ukazuje, že BTC ETF sa stali serióznou alternatívou k tradičným investičným aktívam, čo môže podporiť ich ďalší rast.
- Historická výkonnosť
Aj keď cena Bitcoinu podlieha výkyvom, jeho dlhodobý rast je impozantný. Od svojho vzniku v roku 2009 investorom dokázal priniesť niekoľkotisícové zhodnotenie. Investícia do ETF na Bitcoin preto môže byť vhodná pre tých, ktorí veria, že jeho globálna adopcia sa bude ďalej zvyšovať.
ETF Etherea znamená nielen adopciu kryptomeny, ale celého blockchainu
- Technologická hodnota
Ethereum nie je len kryptomena, ale najmä sieť pre vývoj decentralizovaných aplikácií (dApps) a smart kontraktov. Blockchain Ethereum totiž poskytuje najpoužívanejšiu infraštruktúru pre množstvo inovácií, vrátane decentralizovaného financovania (DeFi), NFT a ďalších.
- Adaptabilita a inovácie
Ethereum sa neustále vyvíja. Príkladom je prechod blockchainu na konsenzus Proof of Stake (PoS) v rámci vylepšenia „Ethereum 2.0”, čím sa výrazne znížila energetická náročnosť siete. Takéto inovácie robia Ethereum udržateľnejším a prístupnejším pre budúce využitie v rôznych oblastiach.
- Rozmanitejšie využitie
Zatiaľ čo Bitcoin je vnímaný ako uchovávateľ hodnoty, Ethereum ponúka širšie spektrum využitia vďaka svojmu pokročilému blockchainu. To z neho robí flexibilnejšiu investíciu, ktorá môže rásť nielen vďaka dopytu po samotnom coine, ale aj vďaka rozširujúcemu sa ekosystému postavenému na jeho platforme.
Výber medzi burzou obchodovanými fondmi na Bitcoine alebo Ethereu závisí od investičných cieľov a tolerancie rizika. Ak preferujete stabilitu a vyššiu dôveryhodnosť, Bitcoin ETF môže byť lepšou voľbou. Na druhej strane, ak hľadáte vyšší potenciál rastu založený na technologických inováciách, Ethereum ETF môže ponúkať atraktívnejšie príležitosti.
Mnohí investori však v rámci diverzifikácie svojho portfólia môžu zvoliť oba ETF. No okrem investovania do nich, kryptomenový svet ponúka aj ďalšie atraktívne možnosti v podobe perspektívnych projektov ako napríklad Pepe Unchained. Ten kombinuje moderné blockchainové technológie s praktickou využiteľnosťou.
Alternatíva k ETF? Projekt s vlastnou druhou vrstvou
Projekt Pepe Unchained ponúka atraktívnu investičnú alternatívu k ethereovým aj bitcoinovým ETF. Tím vývojárov sa totiž zameral na inú a čoraz viac populárnu sféru, ktorá zefektívňuje prevody na blockchainoch. Preto vybudovali svoju vlastnú sieť Layer 2 – Pepe Chain.
Výhodou druhej siete je až 100-násobne rýchlejšie spracovanie transakcií za zlomok ceny v porovnaní s primárnou Ethereovou sieťou. Transakcie sú totiž spracovávané mimo hlavnej siete. Aktívnym obchodníkom, ktorí vykonávajú časté prevody tak Pepe Unchained zaručuje výhodné postavenie. Ekosystém zároveň ocenia aj vývojári decentralizovaných aplikácií (dApps), nakoľko transakčná rýchlosť je pre nich rozhodujúcim faktorom.
Zakladatelia Pepe Unchained sa okrem pravidelných obchodníkov zamerali aj na dlhodobých investorov, ktorí vyhľadávajú najmä pasívne investičné stratégie. Prostredníctvom funkcie stakingu si tak investori za uzamknutie svojich tokenov PEPU môžu prísť na 136 % ročné výnosy.
Cena tokenu PEPU je v súčasnosti 0,00986 $. Predpredaj však prebieha prostredníctvom fázového systému, preto sa cena tokenu postupne zvyšuje. Skorí záujemcovia by tak s nákupom určite nemali čakať až na poslednú predpredajnú fázu.
Praktické využitie a dlhodobý potenciál projektu Pepe Unchained vníma aj investičná komunita, nakoľko vývojári za pár týždňov predpredaja vyzbierali vyše 15,6 milióna dolárov.
Tokeny si možno zakúpiť na oficiálnej stránke projektu jednoduchou výmenou za ETH, USDT, BNB alebo prostredníctvom platobnej karty.
Záver
Investícia do ETF na Bitcoin alebo Ethereum závisí od investičných cieľov a preferencií. Bitcoin je vnímaný ako stabilnejší uchovávateľ hodnoty, čo z neho robí atraktívnu voľbu pre investorov hľadajúcich dlhodobú stabilitu. Na druhej strane, Ethereum ponúka širší potenciál vďaka svojej technologickej infraštruktúre a rozmanitým možnostiam využitia.
Alternatívou k obom fondom môže byť začínajúci projekt Pepe Unchained, ktorý majiteľom natívneho tokenu PEPU ponúka vlastnú druhú blockchainovú vrstvu, efektívnejšie prevody a možnosť pasívneho príjmu prostredníctvom stakingu.
Článok vznikol v spolupráci s firmou Clickout.
Disclaimer: Tento článok je súčasť platenej propagácie. Názory a postoje uvedené v tomto článku nemožno spájať s názormi redakcie kryptomagazin.sk. Investovanie do kryptomien je vysoko rizikové. Obzvlášť investovanie do predpredaja (ICO). Zdôrazňujeme, aby ste si dôkladne preverili každý projekt a investovali iba to, o čo si môžete dovoliť prísť.