Oplatí sa ťažiť kryptomeny?

  • Ťažba kryptomien prináša možnosť ziskov, no so značnými nákladmi a rizikami.
  • Článok analyzuje pre a proti ťažby pre lepšie investičné rozhodnutie.
Plus Oplatí sa ťažiť kryptomeny?
Oplatí sa ťažiť kryptomeny? Zdroj: shutterstock.com/Vitte Yevhen
Okazio PCBitmarkets

Ako funguje Proof of Work

Proof of Work (PoW) je konsenzuálny algoritmus, ktorý vyžaduje vykonanie komplexných výpočtov. Tieto výpočty, známe ako “mining”, vytvárajú nové bloky v blockchainovej sieti a zároveň overujú pravosť transakcií.

PoW systém funguje na princípe kryptografických hádaniek, ktoré musia byť vyriešené takzvanými minerami. Riešenie týchto komplexných matematických úloh vyžaduje obrovské množstvo výpočtovej sily, a preto sú mineri odmenení kryptomenou po úspešnom vytvorení nového bloku. Keďže úlohy sú časovo a energeticky náročné, zabraňuje to potenciálnym útočníkom snažiacim sa zneužiť systém na dvojnásobné míňanie alebo na iné podvody.

Na dosiahnutie konsenzu musia ťažiari preukázať, že vynaložili významné množstvo práce, teda výpočtovej sily pri hľadaní správneho riešenia hádanky. Cieľom je zabezpečiť, aby každý blok v sieti bol bezpečne potvrdený bez potreby dôverovať jednotlivcom alebo skupinám v sieti. Dôsledkom je systém, kde je dôvera rozptýlená a decentralizovaná.

Napriek efektívnemu zabezpečeniu blockchainu má PoW niekoľko nevýhod. High výpočtová a energetická náročnosť je často spájaná s otázkami udržateľnosti a vplyvom na životné prostredie. S narastajúcou popularitou a hodnotou kryptomien sa zvyšuje aj náročnosť algoritmov, čo vedie k ďalšiemu zvyšovaniu spotreby energie a k potrebe stále výkonnejších mining zariadení.

Proof of Stake versus Proof of Work

Proof of Stake (PoS) je alternatívou k PoW, ktorá adresuje jeho energetickú náročnosť. PoS nepotrebuje rozsiahle výpočtové operácie a ponúka úspornejšie riešenie.

V PoS systémoch sa pravdepodobnosť výberu validátora pre tvorbu nového bloku odvíja od množstva držanej kryptomeny. Namiesto ťažby sa používa označenie “forging” alebo “minting”.

Na rozdiel od PoW, kde miner musí investovať do hardvéru, PoS vyžaduje, aby účastníci zamkli vklad kryptomeny v sieti, ktorý funguje ako záruka ich úprimných úmyslov. Kľúčové je, že čím viac kryptomeny validátor vlastní a zaklincuje, tým väčšiu má šancu na vytvorenie bloku.

V porovnaní s PoW, kde sa elektrická energia mení na bezpečnosť siete prostredníctvom výpočtovej práce, PoS spočíva na princípe ekonomickej motivácie držiteľov coinov. Pretože ich investícia je priamo spojená s integritou celej siete, majú záujem na jej správnej a spravodlivej funkcii. Výsledkom je, že PoS nesie potenciál byť viac ekologický s vyššími bezpečnostnými zárukami v dlhodobom meradle a s menším vplyvom na životné prostredie.

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Henrieta Balázsová
Henrieta Balázsová

Vyštudovala psychológiu, no nakoniec jej učaroval svet marketingu. Na vlnách kreatívy surfuje od roku 2016. Venovala sa aj redaktorskej a editorskej činnosti pre viaceré redakcie.