Odchod investorov, zatváranie predajní. Známe elektro sa opäť topí v problémoch

  • Tržby predajní vykazujú klesajúcu tendenciu už približne rok a pol.
  • Vnútorná štruktúra firmy tiež prechádza dramatickými zmenami.
  • Problémy sa nekončia len pri zatváraní predajní.
Ekonomika Známy predajca sa opäť topí v problémoch
Známy predajca sa opäť topí v problémoch. Zdroj: Shutterstock.com/Ekateryna Zubal, SaddhaPic
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Jeden z najväčších predajcov elektroniky a nábytku na slovenskom trhu, spoločnosť Okay, sa ocitá v čoraz hlbších problémoch. Po tom, čo musel tento rok zatvoriť tretinu svojich prevádzok na Slovensku, prichádzajú ďalšie negatívne správy – tentoraz v podobe odchodu kľúčových dodávateľov.

Situácia sa začala dramaticky zhoršovať koncom roka 2023, keď sa spoločnosť dostala do prvých vážnejších ťažkostí. Nádejou na záchranu mal byť vstup nového investora, ktorý sa však nakoniec neuskutočnil. Následne sa spoločnosť dostala do špirály problémov, ktoré vyvrcholili počas leta tohto roka.

V Česku je situácia stabilnejšia

„Najpočuteľnejším” krokom bolo septembrové zatvorenie jedenástich slovenských predajní. Z pôvodných 33 prevádzok, ktoré Okay prevádzkoval ešte v júni tohto roka, zostalo na slovenskom trhu aktívnych len 22 pobočiek. V susednej Českej republike je situácia zatiaľ stabilnejšia – tam spoločnosť stále prevádzkuje 63 predajní.

Problémy sa však nekončia len pri zatváraní predajní. Podľa najnovších informácií z českých Hospodářskych novín sa od spoločnosti začínajú odvracať aj významní dodávatelia. Medzi nimi sú také zvučné mená ako Beko či Gorenje, ktoré patria medzi kľúčových hráčov na trhu s domácimi spotrebičmi. Dôvodom má byť údajné meškanie s platbami za dodaný tovar.

Vnútorná štruktúra firmy tiež prechádza dramatickými zmenami. Z kedysi robustného obchodného oddelenia, ktoré tvorili desiatky zamestnancov, zostalo len torzo približne ôsmich ľudí. Táto redukcia jasne naznačuje hĺbku problémov, s ktorými sa spoločnosť potýka.

K nepriaznivej situácii prispelo viacero faktorov. Tržby predajní vykazujú klesajúcu tendenciu už približne rok a pol, pričom situáciu komplikuje aj čoraz silnejšia konkurencia na trhu s elektronikou a nábytkom. Spoločnosť navyše čelí problémom so záväzkami po splatnosti, a to nielen voči dodávateľom, ale aj v oblasti nájomného za svoje prevádzky.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Okay si Slováci spájajú s výraznými kampaňami

Späť
Strana 1/2Ďalej
Freedum fighters PCtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.