Odborníci varujú: Slovenská ekonomika je na lopatkách, čaká nás pohroma

  • Odborníci upozorňujú, že ekonomický rast Slovenska bol v 3. štvrťroku 2024 len symbolický.
  • Vďaka mnohým stimulom by mala slovenská ekonomika výrazne rásť.
  • Opak je pravdou a situácia sa v budúcom roku ešte viac zhorší.
Ekonomika Slovenská ekonomika nerastie
Slovenská ekonomika nerastie. Zdroj: shutterstock.com/Marian Weyo
Okazio PCCatslap ICO mobil baner

Slovenská ekonomika prežíva obdobie, ktoré vyvoláva vážne obavy. Najnovšie údaje zo Štatistického úradu Slovenskej republiky ukazujú takmer nulový rast HDP v treťom štvrťroku.

Medzištvrťročný rast predstavuje len 0,3 % a medziročný 1,2 %. Tieto čísla sú ďaleko od očakávaní Národnej banky Slovenska, ktorá predpokladala dvoj- až trojnásobný rast. Na to, že je situácia kritická, upozornili analytici z Dáta bez patosu.

Slovenská ekonomika vykazuje len symbolický rast

Aj napriek prísunu eurofondov z uplynulých rokov, zvýšeniu reálnych miezd a masívnemu deficitnému hospodáreniu štátu slovenské hospodárstvo vykazuje len symbolický rast. Pri deficite vo výške 5 – 6 % HDP by ekonomika za normálnych okolností mala rásť tempom 3 až 4 %.

HDP tretí kvartál 2024

HDP tretí kvartál 2024. Štatisticky úrad SR

Skutočnosť však naznačuje, že fiškálne stimuly neprinášajú očakávaný efekt. Investície sú minimálne a značná časť financií sa využíva na spotrebu, nie na rozvoj infraštruktúry či produktivity.

Vážny problém predstavuje neefektívnosť verejnej správy. Stúpajúci počet úradníkov s rastúcimi mzdami a benefitmi spôsobuje vyššiu finančnú záťaž pre štát. Výsledkom je stagnácia produktivity práce, ktorá je jedným z kľúčových faktorov ekonomického rastu.

Hrozby, ktorým bude čeliť slovenská ekonomika v roku 2025

Rok 2025 môže priniesť ďalšie zhoršenie situácie. Podpora z eurofondov výrazne poklesne a fiškálny stimul z deficitného hospodárenia sa zníži. Toto kombinované so stagnujúcou produktivitou a slabou domácou spotrebou môže viesť až k nulovému rastu HDP.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.