- Zimné obdobie prináša pre majiteľov garáží špecifické výzvy.
- Najväčším nepriateľom je zvýšená vlhkosť, ktorá môže spôsobovať koróziu a vznik plesní.
- Riešením je správne temperovanie priestoru a účinné vetranie, nie však plné vykurovanie garáže.
V zimných mesiacoch by mali majitelia garáží venovať zvýšenú pozornosť problému vzdušnej vlhkosti, ktorá môže spôsobovať koróziu a vznik plesní. Ako uvádza technik Rastislav Matuška zo spoločnosti Gardeon, nie je potrebné garáž plne vykurovať, postačí ju temperovať, aby sa zamedzilo veľkým teplotným rozdielom medzi vonkajším a vnútorným prostredím.
„Vlhkosť treba odvádzať pomocou vetracích otvorov, riešením môže byť aj ventilátor a žľab na odtok prebytočnej vody,” vysvetľuje Matuška. Kľúčovým faktorom je kvalitná hydroizolácia garáže. Na podlahu odborník odporúča použiť špeciálnu cementovú maltu vystuženú vláknami, ktorá je modifikovaná polymérmi odolnými proti alkáliám, čo zabezpečí odolnosť aj v náročných podmienkach.
Možnosti vykurovania a zateplenia
V prípade, že garáž slúži aj ako dielňa, je nevyhnutné zabezpečiť vhodné vykurovanie. Pri garážach, ktoré sú súčasťou domu, je najjednoduchším riešením napojenie na existujúci vykurovací systém. Samostatne stojace garáže si však vyžadujú vlastný zdroj tepla.
Dôležitým aspektom je tepelná izolácia. Matuška poukazuje na výhody kompletne zateplených plechových garáží s vonkajšou omietkou. Izolované montované garáže disponujú sendvičovými stenami s vnútorným tepelnoizolačným jadrom. Zaujímavou alternatívou je podlahové kúrenie využívajúce elektrické odporové vodiče alebo rohože zabudované vo vrchnej vrstve podlahy.
„Aby ste však nevykurovali aj zem pod garážou, podklad je potrebné tepelne zaizolovať. Ideálne je preto počítať s týmto systémom kúrenia už pri výstavbe garáže,” upozorňuje Matuška. Alternatívnym riešením môže byť elektrický radiátor, ktorý dokáže vykurovať aj na nižšie teploty.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Je dôležité si uvedomiť, že cieľom vykurovania garáže nie je dosiahnuť príjemnú prevádzkovú teplotu, ale udržiavať teplotu len mierne vyššiu ako vonkajšiu. Na príležitostné vykúrenie môže poslúžiť klimatizačná jednotka. V prípade nižších cien plynu sú vhodnou alternatívou aj plynové ohrievače napájané propán-butánovými fľašami.