Od 1. júla dôjde k veľkým zmenám. Ako po novom reklamovať „odfláknuté” služby? (NÁVOD)

  • Stalo sa vám niekedy, že ste s odvedenou prácou neboli spokojní?
  • Máme pre vás návod, ako ju reklamovať.
Ekonomika Spôsob reklamácie služieb po novom
Spôsob reklamácie služieb po novom. Zdroj: shutterstock.com/ViDI Studio/Ground Pictures
BitmarketsOkazio mobil

Od pondelka, 1. júla 2024, nás čakajú významné zmeny v oblasti spotrebiteľského práva, ktoré sa dotknú predovšetkým reklamácie služieb, upozornil portál Peniaze.

Možno ste si už zvykli na pohodlnú reklamáciu tovaru, no ako sa vysporiadať s prípadmi, keď služba, ktorú ste dostali, nezodpovedá očakávaniam? Či už ide o nefunkčný opravený automobil, nedbalo zrealizovanú stavbu, alebo menej tradičné služby ako kadernícke práce, nové pravidlá vám môžu pomôcť.

92%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ako postupovať pri reklamácii služby

Viete, aký typ služby vám bol poskytnutý? Pri službách vykonaných na zákazku, ako je šitie oblečenia alebo výroba nábytku na mieru, máte právo na dvojročnú záruku. Pokiaľ ide o stavebné práce, záručná lehota sa predlžuje na tri roky od dohodnutého dátumu prevzatia diela.

Ako postupovať

Ak zistíte chybu na produktoch alebo v práci, máte viacero možností, ako postupovať. Reklamovať môžete osobne, ale aj elektronicky či telefonicky.

Výrobca by mal následne bezodkladne reagovať a vystaviť vám písomné potvrdenie o reklamácii. Ak výrobca odmietne niesť zodpovednosť za chybu, nebojte sa požiadať o znalecký posudok alebo odborné stanovisko, ktoré by mohlo posilniť váš argument.

A čo opravy a úpravy?

Na reklamáciu máte tri mesiace, pričom v prípade stavebných prác sa táto lehota predlžuje na 18 mesiacov. Tieto informácie sú zvlášť dôležité, ak ste nedávno rekonštruovali dom alebo ste si dali opraviť auto, upozorňuje portál Peniaze.

Reklamácie v banke majú svoje špecifiká

Banka je povinná akceptovať vašu reklamáciu a vydať vám potvrdenie. Pokiaľ reklamácia nie je vyriešená do 30 dní, banka by vás mala informovať o predĺžení lehoty, ktoré môže trvať až tri mesiace.

Tento časový rámec vám pomôže zorientovať sa a prípadne sa pripraviť na ďalšie kroky.

Ako na reklamácie v energetike?

Tieto pravidlá sú podobné tým bankovým, s tým rozdielom, že sa týkajú služieb ako dodávky elektriny alebo plynu. Vždy si pamätajte, že náklady na vybavenie oprávnenej reklamácie znáša poskytovateľ.

Tieto nové zmeny sú navrhnuté tak, aby vám pomohli ľahšie sa zorientovať v procese reklamácií a posilnili vašu pozíciu ako spotrebiteľa.

92%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Ako neprísť zbytočne o peniaze

Mnohí Slováci sa chystajú na dovolenku, no niekedy zabúdajú na dôležitú vec, ktorá ich môže pripraviť o peniaze. Ako sme vás upozorňovali v našom článku, pred odchodom by ste mali skontrolovať platnosť vašej platobnej karty. Ak by vám karta vypršala počas dovolenky, mohli by ste naraziť na vážne problémy pri prístupe k financiám, najmä v cudzine.

Okrem toho je dôležité nastaviť si denné a mesačné limity pre výbery a platby. Taktiež by ste mali aktivovať notifikácie o transakciách. Tieto služby sú väčšinou bezplatné a informujú vás o každom pohybe na účte okamžite. Takto môžete rýchlo zareagovať na neoprávnené použitie karty.

Karta či hotovosť?

Odborníci radia, aby ste na dovolenke používali predovšetkým platobné karty a nie hotovosť. Karty sú bezpečnejšie a vyhnete sa s nimi problémom s výmennými kurzmi a hľadaním zmenární.

Ak sa nachádzate v krajine, kde sa neplatí eurom, voľte pri platbách a výberoch z bankomatu vždy možnosť platby v miestnej mene. Táto voľba vás ochráni pred nevýhodnými kurzami a vysokými poplatkami.

V prípade straty alebo krádeže karty okamžite kontaktujte svoju banku a zablokujte kartu prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo iných dostupných kanálov. Rýchla reakcia môže zabrániť možnému zneužitiu vašej platobnej karty a súvisiacim finančným strátam.

txbtxb
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Populárna pochúťka je toxická. Slovenské reťazce ju sťahujú z predaja

3

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.