Ochladenie nemeckej ekonomiky má vplyv aj na Slovensko. Ohrozuje konkrétne túto oblasť

  • Nemecká ekonomika dlhodobo bojuje s problémami
  • Ovplyvňuje to aj Slovensko
Ekonomika Nemecká ekonomika ohrozuje náš kovospracujúci priemysel
Nemecká ekonomika ohrozuje náš kovospracujúci priemysel. Zdroj: shutterstock.com/motioncenter/Vadim Ratnikov
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Ako uvádza TASR, ochladenie hospodárskej výkonnosti v Nemecku má vplyv na kovospracujúci priemysel aj na Slovensku a v Českej republike. Odrazilo sa to na slabšej ziskovosti, klesajúcich cenách aj objemoch dodávaného materiálu. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Coface. 

Značná časť nášho vývozu je viazaná na Nemecko

“V Českej republike a na Slovensku má kovospracujúci priemysel pomerne silné zastúpenie, pričom značná časť jeho produkcie smeruje do automobilového, stavebného a strojárskeho priemyslu. Pre obchodníkov boli posledné dva roky najúspešnejšie v histórii, pričom narušené dodávateľské reťazce a vysoký dopyt viedli k netypicky vysokým maržiam. Tento rok sa trend zmenil, pričom najmä v druhej polovici roka vidíme slabú ziskovosť a klesajú ceny aj objemy dodávaného materiálu,” priblížil vedúci oddelenia upisovania rizík spoločnosti Coface pre Slovenskú republiku a Česko Martin Procházka. 

Dôvodom je podľa Procházku ochladenie hospodárskej výkonnosti v Nemecku, na ktoré je viazaná značná časť vývozu zo Slovenska, a tiež nepriaznivý vývoj v stavebníctve. Ako uviedol:

Nemecká ekonomika je najväčším exportným trhom pre Českú republiku (31 %) aj Slovensko (22 %), takže s ochladením nemeckej ekonomiky vidíme pokles v prípade Českej republiky aj Slovenska, hoci situácia nie je ešte dramatická.

Prevádzky trápia aj vysoké ceny energií

Hoci je pokles na Slovensku menej výrazný, energeticky náročné prevádzky zápasia s vysokými cenami energií. To sa v kombinácii so slabým dopytom podľa Procházku odrazilo na maržiach. Doplnil:

Zaznamenávame tiež výrazný pokles objemu obchodovaného materiálu, čo je pre obchodníkov po dvoch relatívne bohatých rokoch nová situácia.

Od polovice roka 2018 má podľa spoločnosti Coface produkcia kovospracujúceho priemyslu v Nemecku klesajúci trend. Dôvodom je prudký nárast cien energií, ktorý zvýšil výrobné náklady. Na situácii v nemeckom kovospracujúcom priemysle sa podľa Coface odrazil aj prílev konkurencie čínskych štátom podporovaných výrobkov. 

Aj napriek negatívnym výhľadom sa však v priebehu rokov zlepšila v nemeckom kovospracujúcom priemysle platobná morálka. Vyplynulo to z prieskumu Coface o platobnom správaní v Nemecku. Naopak, na Slovensku sa platobná morálka mierne zhoršila. 

“Na Slovensku vnímame mierne zhoršenie platobnej morálky a nárast počtu platobných incidentov, stále však ide o pomerne mierny nárast, keďže tento sektor dlhodobo patrí k tým, kde je platobná morálka skôr lepšia,” dodal Procházka.

Mohlo by vás zaujať: Obľúbené slovenské kúpele krachujú. Hrozí, že ich majetok skončí v dražbe

txbOkazio mobil