- Rusko zápasí s nedostatkom benzínu.
- Môžu za to najmä ukrajinské útoky na ruské rafinérie.
- Agresor bude musieť dovážať benzín zo susedného Bieloruska.
Stále prebiehajúca vojna na Ukrajine neutícha, ale Rusko ako agresor začína mať problém s nedostatkom benzínu. Môžu za to aj úspešné ukrajinské útoky. O téme informoval portál TVNOVINY.
Teraz reálne hrozí, že Rusko sa bude musieť v dovoze benzínu spoľahnúť na svojho spojenca menom Bielorusko, kde je režim Alexandra Lukašenka už dlhé roky podporovaný samotným prezidentom Vladimirom Putinom.
V Rusku, ktoré je najväčším ropným štátom sveta, len za posledný týždeň išli ceny nafty pre bežného ruského spotrebiteľa hore až o 10 %, čím dosiahla svoje šesťmesačné maximum. Od začiatku roka to predstavuje nárast až o 20 %.
Je to hlavne z dôvodu, že Ukrajinci pravidelne útočia na ruskú ropnú infraštruktúru. Preto bolo viacero závodov nútených prerušiť výrobu. Naposledy dronmi poškodili dve skladovacie zariadenia paliva.
Expertka na ruskú ekonomiku uviedla:
Kyjev zistil, že technologická zraniteľnosť Moskvy a útoky ukrajinských bezpilotných lietadiel na ruské rafinérie urýchľujú dopad západných sankcií, kvôli ktorým sa tieto rafinérie už snažia nahradiť západné zariadenia, náhradné diely a softvér.
Ďalším ruským opatrením je obmedzenie vývozu paliva do zahraničia. Dokonca minulý rok Vladimir Putin úplne zakázal vývoz benzínu a nafty z dôvodu jeho nedostatku. Je to vojenský aj politický problém. Je veľmi pravdepodobné, že to bude pretrvávať aj do budúcna.
The map of attacked oil depots and refineries in the Russian Federation is getting bigger 🔥
For more information about the damaged Russian refineries, see the infographic from "Ukraine Now" 👆
🇺🇦 Ukraine pic.twitter.com/C2S2jGrBzG
— Malinda 🇺🇸🇺🇦🇵🇱🇨🇦🇮🇹🇦🇺🇬🇧🇬🇪🇩🇪🇸🇪 (@TreasChest) May 1, 2024
Ide o prebiehajúci vojenský konflikt, ktorý začal 24. februára 2022 inváziou ozbrojených síl Ruskej federácie na Ukrajinu. Ozbrojená kampaň je pokračovaním eskalácie napätia trvajúceho od začiatku roku 2022 a rozšírením konfliktu na východnej Ukrajine trvajúceho od roku 2014. Invázia má na svedomí desiatky tisíc obetí na oboch stranách a spustila jednu z najväčších utečeneckých kríz v Európe. Viac ako 8 miliónov Ukrajincov bolo nútených utiecť z krajiny a ďalších 5 miliónov bolo vysídlených vnútorne.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.