Obľúbený liek na chrípku sa vracia do lekární. Je opäť dostupný po ročnej prestávke

  • Návrat Coldrexu na pulty lekární je dobrou správou pre pacientov.
  • Coldrex je určený na zmiernenie širokého spektra príznakov spojených s chrípkou a prechladnutím
  • Pacienti by podľa odborníkov nemali podceňovať príznaky.
Novinky Obľúbený liek na chrípku sa vracia do lekární
Obľúbený liek na chrípku sa vracia do lekární. Zdroj: Shutterstock.com/Photoroyalty, PeopleImages.com - Yuri A
Memex PC bannerBitmarkets

Obnovenie dodávok Coldrexu prichádza v čase, keď sa zdravotnícke autority pripravujú na možnú zvýšenú incidenciu respiračných ochorení v nadchádzajúcich mesiacoch. Dostupnosť účinných liekov na zmiernenie príznakov je kľúčová pre komfort pacientov a môže pomôcť znížiť tlak na zdravotnícke zariadenia počas vrcholu chrípkovej sezóny.

Návrat Coldrexu na pulty lekární je tak nielen dobrou správou pre pacientov, ale aj pripomienkou dôležitosti zodpovedného prístupu k liečbe bežných ochorení.

Experti z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR dôrazne apelujú na verejnosť, aby nepodceňovala chrípku a nesnažila sa ju „prechodiť”. Zdôrazňujú potrebu dostatočného odpočinku a striktného dodržiavania lekárskych odporúčaní. Pripomínajú, že liečba chrípky sa primárne zameriava na zmiernenie jej príznakov. Uvádza to portál Pluska.

„Terapia zahŕňa podávanie liekov na zníženie telesnej teploty, potlačenie kašľa, úľavu od bolesti hlavy a zmiernenie zápalu dýchacích ciest,” vysvetľujú odborníci z ÚVZ SR. „Liečbu možno podporiť konzumáciou bylinkových čajov, zabezpečením dostatočnej hydratácie, konzumáciou ľahko stráviteľných jedál a zvýšeným príjmom vitamínov, najmä z ovocia a zeleniny,” dodávajú s poznámkou, že antibiotiká sa pri bežnej chrípke neodporúčajú.

Chrípka sa typicky prejavuje zvýšenou telesnou teplotou, bolesťami v hrdle, suchým dráždivým kašľom a upchatým nosom. Medzi ďalšie príznaky patria bolesti hlavy, svalov a kĺbov, strata chuti do jedla, výrazná únava a celková fyzická vyčerpanosť. „Symptómy nastupujú náhle, sú intenzívne a môžu pretrvávať až dva týždne,” upozorňuje ÚVZ.

Úrad tiež pripomína, že vírus chrípky sa ľahko šíri priamym kontaktom, najčastejšie kvapôčkovou infekciou. Varuje, že k prenosu môže dôjsť aj prostredníctvom kontaminovaných predmetov, ktoré chorý používa, alebo povrchov, ktorých sa dotýka. „Vstupnou bránou pre vírus chrípky sú horné dýchacie cesty a očné spojovky,” dodávajú odborníci na záver.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.