Obľúbenú vodnú nádrž zmenili na nepoznanie. Pozrite sa, čo tu na návštevníkov čaká

  • Vzhľad ružinskej strany vodného diela je dnes úplne iný.
  • Na návštevníkov tu čakajú lákavé novinky.
Novinky Obľúbenú vodnú nádrž zmenili na nepoznanie
Obľúbenú vodnú nádrž zmenili na nepoznanie. Zdroj: Unsplash/Erik Dungan
BitmarketsBitmarkets

Turistická sezóna na vodnej nádrži Ružiná v okrese Lučenec je po piatich rokoch konečne v plnom prúde. Tri roky po začatí napúšťania priehrady po jej rekonštrukcii je v nádrži už dostatok vody na kúpanie a vodné športy, uvádza portál Dnes24.

Vzhľad ružinskej strany vodného diela je dnes už úplne iný. Pre návštevníkov sú tu pripravené napríklad ubytovacie kapacity, ale aj nová piesková pláž.

Známky opotrebenia

Vodohospodári začali obľúbenú priehradu vypúšťať na jeseň 2019. Dôvodom bolo, že po 45 rokoch prevádzky sa na technickom stave jednotlivých objektov začali prejavovať známky opotrebenia. Preto bola nevyhnutná rozsiahla oprava betónových a kovových konštrukcií, ako aj ovládacích prvkov, vrátane uzáverov na potrubiach. Rekonštrukcia bola možná iba pri úplnom vypustení priehrady, píše portál Pravda.

Provizórne hradenie dnových výpustov bolo od prevzatia nádrže do správy Slovenského vodohospodárskeho podniku nefunkčné. Ak by sa oprava neuskutočnila, hrozilo by, že vodná stavba by nebola schopná prevádzky a bolo by potrebné priehradu vypustiť, aby sa zabránilo ohrozeniu jej bezpečnosti a bezpečnosti územia pod ňou,” objasnil hovorca vodohospodárov Marián Bocák.

Návštevníci teda toto miesto prestali navštevovať a cestovný ruch klesol na bod mrazu. Po tom, čo sa úpravy na nádrži ukončili, začali ju opätovne napĺňať. Bol to však veľmi pomalý proces. V roku 2023 nádrž naplnili iba na 37 percent, čo bolo dôsledkom hydrologicky suchého obdobia v roku 2022, ktoré trápilo celú Európu.

Táto sezóna mala už lepší priebeh. Na začiatku júla bola nádrž naplnená na 82 percent. Bocák uviedol, že táto úroveň nebráni k jej využívaniu na rekreačné účely v plnom rozsahu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Chatky za výhodné ceny

Mesto Lučenec na konci júna predávalo dve rekreačné chatky v katastrálnom území obce Divín v blízkosti vodnej nádrže Ružiná. Ako uvádza portál Teraz.sk, vyhlásenie obchodnej verejnej súťaže na odpredaj nehnuteľností schválili poslanci ešte na júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Minimálna kúpna cena za obe chatky s pozemkami bola stanovená na 160 000 eur.

Pre mesto sú tieto chatky nachádzajúce sa v rekreačnej oblasti pri vodnej nádrži Ružiná prebytočným a neupotrebiteľným majetkom. Obe chatky stoja na pozemkoch, ktoré majú rozlohu zhruba 61 metrov štvorcových. Chatky majú dve podlažia a využívajú sa na individuálnu rekreáciu.

Samospráva v dôvodovej správe uvádza, že chatky majú pripojenie na vodovod, pričom kanalizácia je riešená žumpou, ktorá sa nachádza za chatkami. S chatkou dostane kupujúci aj pozemok pred ňou.

V minulosti chatky využívali najmä zamestnanci mestského úradu.

Nehnuteľnosti sú v zlom stave a nový majiteľ ich bude musieť zrekonštruovať. Mesto na to peniaze nemá.

Memex PC bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.