Obľúbená zábavka vás môže vyjsť poriadne draho. Prísne zákazy a pokuta až 2 000 eur

  • Nová legislatíva patrí medzi najprísnejšie v regióne a jej hlavným cieľom je ochrana života a zdravia ľudí aj zvierat.
  • Silvester 2023 bol posledným, kedy sme si mohli bez výraznejších obmedzení užiť tradičnú pyrotechnickú show.
  • Mnohí Slováci sa tak snažia obísť pravidlá.
Novinky Obľúbená zábavka vás môže vyjsť poriadne draho
Obľúbená zábavka vás môže vyjsť poriadne draho. Zdroj: Shutterstock.com/Drazen Zigic, Gabriel Preda RO
BitmarketsOkazio mobil

Obdobie novoročných osláv sa pre mnohých Slovákov tradične spája s ohňostrojmi a petardami. Od 2. januára 2024 však vstúpila do platnosti prísna novela zákona o výbušninách, ktorá výrazne obmedzuje predaj a používanie zábavnej pyrotechniky. Kto sa nechce dostať do problémov so zákonom, mal by poznať nové pravidlá, píše portál Regióny.

Silvester 2023 bol posledným, kedy sme si mohli bez výraznejších obmedzení užiť tradičnú pyrotechnickú show. Nová legislatíva zavádza celoročný zákaz predaja väčšiny obľúbených druhov zábavnej pyrotechniky kategórií F2 a F3, medzi ktoré patria najmä petardy, zábleskové petardy či hlučné rakety.

Ako to funguje?

Celoročne povolený zostáva len predaj pyrotechniky kategórie F1, ktorá zahŕňa najmä prskavky, malé včielky či detské dymovnice. Túto kategóriu si môžu zakúpiť osoby staršie ako 15 rokov. Pre náročnejšiu pyrotechniku kategórií F2 a F3 platí špeciálny režim – predávať sa môže len od 28. do 31. decembra, a to výhradne odborne spôsobilým osobám.

Významné zmeny nastali aj v oblasti používania pyrotechniky. Povolené druhy kategórií F2 a F3 možno odpáliť len počas Silvestra a Nového roka, konkrétne od 18:00 31. decembra do 02:00 1. januára. Navyše, používanie je možné len vo vzdialenosti minimálne 250 metrov od nemocníc, sociálnych zariadení, útulkov pre zvieratá či zoologických záhrad.

Obce dostali právomoc ešte viac sprísniť tieto pravidlá. Napríklad Bratislava má už od roku 2016 úplný zákaz používania zábavnej pyrotechniky počas celého roka. Prešov a Trenčín zase upravili časové rozpätie na Silvestra, keď povoľujú pyrotechniku až od 20:00.

Porušenie nových pravidiel môže výrazne zaťažiť peňaženku. Za nedodržanie zákazov hrozí pokuta od 500 do 2 000 eur. V blokovom konaní môže obecná polícia či Policajný zbor udeliť pokutu 100 eur.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ako Slováci obchádzajú pravidlá?

Späť
Strana 1/3Ďalej
Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.