Obľubená letná aktivita vás môže stáť nielen 3 300 EUR, ale aj zdravie

  • Každý druhý Slovák túto aktivitu bežne vykonáva.
  • Mnohí netušia, čo všetko za ňu človeku hrozí.
  • Vyvarujte sa zbytočnej pokute a ohrozeniu zdravia.
Off topic Za zber plodín hrozí vysoká pokuta
Za zber plodín hrozí vysoká pokuta. Zdroj: shutterstock.com/shevtsovy
Flockers PCBitmarkets

Letné prechádzky v prírode pre mnohých znamenajú viac než oddych pri mori. Čerstvý vzduch, ticho lesov či zber a ochutnávanie čerstvých plodov alebo húb patria k obľúbeným činnostiam.

Pozor na jednu vec:

Zber lesných plodov a húb však môže predstavovať vážne riziko nielen pre vašu peňaženku, ale aj pre vaše zdravie, upozorňuje rezort životného prostredia.

Pozrime sa bližšie na to, na čo si treba dávať pozor.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zber nie je povolený v mnohých oblastiach

Slovensko oplýva množstvom prírodných krás, ktoré bývajú často chránené rôznymi stupňami ochrany. V oblastiach s vyšším stupňom ochrany, kam patria národné parky či prírodné rezervácie, platia prísne pravidlá pre zber rastlín a plodov. Zber je povolený len na presne určených miestach a často iba pre osobnú spotrebu.

Kde je zber povolený a kde nie?

Napríklad v Národnom parku Veľká Fatra môžeme zbierať lesné plody a liečivé rastliny do vzdialenosti 2 metrov od turistického chodníka, uvádza portál Peniaze.

V Národnom parku Slovenský kras možno zbierať huby a iné plody do vzdialenosti 75 metrov od chodníkov, pokiaľ nejde o územie so 4. alebo 5. stupňom ochrany.

Výnimky pre zber platia aj v Slovenskom raji, avšak vždy je nutné dodržiavať návštevné poriadky a rešpektovať vyhradené oblasti.

Vysoká pokuta

Ak porušíme pravidlá zberu v chránených oblastiach, môže nás to stáť vysoké pokuty. V zákone sa píše, že bežný turista môže dostať pokutu až do výšky 3 319,39 eur. V prípade blokového konania sa pokuta môže vyšplhať do 300 eur.

Hoci zber lesných plodov láka mnohých Slovákov, mali by sme vedieť, ktoré druhy rastlín a húb sú chránené zákonom. Na zozname chránených druhov nájdeme aj bežne vyhľadávané druhy, ako napríklad hľuzovku letnú. Zber týchto druhov je zakázaný nielen v chránených oblastiach, ale aj vo voľnej prírode po celom Slovensku.

Zdravotné riziká spojené so zberom plodov

Okrem finančných sankcií môže zber lesných plodov ohroziť aj naše zdravie. Jedným z najzávažnejších ochorení je echinokokóza. Spôsobuje ju pásomnica líščia.

Zákerné ochorenie

Táto choroba sa šíri prostredníctvom mikroskopických vajíčok, ktoré môžu byť prítomné na zle umytých plodoch alebo v kontaminovanej vode z prírodných zdrojov.

Echinokokóza je zákerné ochorenie. Môže trvať roky, kým sa prejaví. Symptómy sa často zamieňajú s inými ochoreniami, vrátane rakoviny pečene.

Liečba je náročná a môže vyžadovať dokonca transplantáciu postihnutého orgánu. Odborníci radia dôkladne umývať všetky lesné plody a vyhýbať sa pitiu vody z neoverených prírodných prameňov.

Ak sa rozhodnete pre zber lesných plodov alebo húb, dodržiavajte všetky pravidlá a obmedzenia. Informujte sa o aktuálnych predpisoch v danej lokalite. Rešpektujte chránené územia. Zberajte len na miestach, kde je to povolené, a v primeranom množstve pre vlastnú spotrebu.

Zbierate v lese lesné plody?

Loading ... Loading ...

Takže si to zhrnieme – nezabúdajte na ochranu vlastného zdravia, lesné plody dôkladne umyte, vyhýbajte sa konzumácii plodov, ktoré rastú v blízkosti znečistených oblastí a zberajte s rozvahou.

Freedum fighters PCPepe Unchained mobil
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.