Objemy na coinmarketcape vyzerajú reálne – Veríte novému algoritmu od Binance? + ANKETA

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Web coinmarketcap je už dlhé roky titulnou stránkou sveta kryptomien. Nájdete na nej údaje o priemerných cenách jednotlivých coinov zoradených podľa kapitalizácie, zmenu sa posledných 24 hodín, počet mincí v obehu a okrem iného tiež 24h volume – teda objem zobchodovaných mincí na klasických spotových burzách.

A práve posledný údaj bol v posledných 3-4 rokoch neskutočne zmanipulovaný až do bodu, kedy ho všetci proste začali ignorovať. Na internete zároveň vzniklo množstvo ďalších webov, ktoré informujú o dennom volume. Skvelým, i keď neúplným zdrojom, je aj web bitcointradevolume.com od spoločnosti BitWise.

Burza Coinbase ide listovať množstvo nových altcoinov – ktoré to sú?

Problém s volume (nie len) na coinmarketcape

V čom je problém? Prečo ani v roku 2020 neexistuje spoľahlivý zdroj dát o objemoch na trhu s kryptomenami? Odpoveď je jednoduchá. Kryptomeny nie sú regulované a burzy na ktorých sa obchodujú nemusia dodržiavať prísne pravidlá nastavené vládou. Existuje obrovské množstvo zmenární, ktoré chcú umelo posilniť svoje postavenie na trhu, a tak klamú o množstve zobchodovaných coinov na svojich platformách. Tento jav je známy ako fake volume.

Navyše existuje množstvo búrz, ktoré úplne fejkujú svoje volume, no reálne sú úplne prázdne. Špekuluje sa, že spoločnosť coinmarketcap na týchto burzách dlhodobo profitovala a umožnila im dostať sa na prvé priečky. Samozrejme nie zadarmo. Nováčik potom prišiel na CMC, našiel si burzu s najvyšším volume, vytvoril si tam profil, poslal peniaze a obchodoval, väčšinou za veľmi vysoký poplatok.

TOP 3 veci, ktoré by ste mali vedieť o globálnom trhu dnes 19. júna

Coinmarketcap prichádza s riešením – Je však dostatočné?

Ako teda rozlíšiť čestné burzy od tých, ktoré svoje objemy čiastočne alebo aj úplne navyšujú? Web coinmarketcap bol relatívne nedávno odkúpený burzou Binance a odvtedy sme postrehli veľké zmeny. Dáta o objemoch sú teraz podstatne čistejšie a vytvorený bol bodovací systém, ktorý dáva váhu ohlásenému objemu.

Klasické burzy ako Coinbase, Bittrex, Bitfinex či Binance majú samozrejme plný počet bodov, pretože o svojich objemoch neklamú. Iné zmenárne ako napríklad OKEx, BitZ či HBTC však majú znížené skóre.

Od zmeny algoritmu na výpočet celkového objemu zobchodovaných mincí na trhu sú dáta na coinmarketcape uveriteľnejšie. Ale dá sa im veriť? Hlásené objemy sú stále relatívne vysoké. Podľa CMC sa za posledných 24 hodín zobchodovali Bitcoiny za 18 miliárd dolárov, ETH za 7 miliárd a USDT za 21 miliárd. To sú stále neuveriteľne vysoké čísla. Obzvlášť preto, že ide o spotové volume. do ktorého sa nepočítajú objemy na trhoch s derivátmi.

Koľko ste ochotný stratiť pri investovaní do kryptomien?

Loading ... Loading ...