- Dôvodom sprísnenia je podľa ministerstva potreba posilnenia preventívneho a represívneho charakteru sankcií.
- Zmeny sa dotknú aj kontrolných mechanizmov.
- Odborníci na potravinársky sektor upozorňujú, že nové sankcie patria k najprísnejším v rámci Európskej únie.
Obchodníkov s potravinami čakajú od budúceho roka drastické zmeny. Ministerstvo pôdohospodárstva SR pripravilo novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorá má výrazne sprísniť sankcie za porušovanie pravidiel.
Návrh, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, by mal vstúpiť do platnosti od 1. júla 2025, uvádza portál Správy STVR.
Najvýraznejšou zmenou je dramatické navýšenie pokút, ktoré budú odstupňované podľa závažnosti priestupku do troch kategórií.
„Pri požadovaní neprimeraných podmienok bude môcť ministerstvo udeliť sankcie až do výšky 200 000 eur, pri ich dohodnutí až do 500 000 eur a v prípade ich uplatnenia môže sankcia dosiahnuť až jeden milión eur,” uvádza sa v návrhu z dielne agrorezortu.
Dôvodom sprísnenia je podľa ministerstva potreba posilnenia preventívneho a represívneho charakteru sankcií. „Vývoj obchodných vzťahov medzi dodávateľmi a odberateľmi potravín si vyžaduje razantnejší prístup k porušovateľom zákona,” vysvetľuje ministerstvo v dôvodovej správe.
Novela prináša aj spresnenie a rozšírenie definícií kľúčových pojmov, aby boli v súlade s európskou smernicou o nekalých obchodných praktikách v potravinovom dodávateľskom reťazci. „Cieľom je zabezpečiť jednoznačnú a nespochybniteľnú interpretáciu zákona,” zdôrazňuje rezort pôdohospodárstva.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Najprísnejšie sankcie
Zmeny sa dotknú aj kontrolných mechanizmov. Ministerstvo očakáva, že upravené znenie zákona, vychádzajúce z praktických skúseností kontrolných orgánov, prinesie efektívnejší výkon kontroly a jednoduchšie prerokovanie správnych deliktov.
„Súčasťou zmien je aj zníženie administratívnej záťaže pri zachovaní účinnosti kontrolných procesov,” dopĺňa ministerstvo.
Odborníci na potravinársky sektor upozorňujú, že nové sankcie patria k najprísnejším v rámci Európskej únie. „Výška pokút má skutočne odstrašujúci charakter a môže významne ovplyvniť správanie účastníkov trhu,” konštatuje ministerstvo.
Novela rozširuje aj okruh skutkových podstát neprimeraných podmienok v obchode s potravinami. Reaguje tak na aktuálny vývoj obchodných vzťahov a praktiky, ktoré sa objavili v posledných rokoch.
Ministerstvo pôdohospodárstva očakáva, že nová legislatíva prispeje k férovejším obchodným vzťahom v potravinárskom sektore a lepšej ochrane dodávateľov pred nekalými praktikami. Účinnosť zákona od polovice roka 2025 má poskytnúť dostatočný čas na prípravu všetkých dotknutých subjektov na nové pravidlá.
Potravinári hrozili štrajkom
Slovensko sa ocitá na prahu ďalšej vážnej krízy. Zatiaľ čo zdravotníctvo zápasí s masovými výpoveďami lekárov, nad bezpečnosťou potravín sa začínajú sťahovať tmavé mraky. Zamestnanci regionálnych veterinárnych a potravinových správ (RVPS) avizujú možnosť ostrého štrajku, ktorý by mohol vážne ohroziť kontrolu potravín v krajine.
Ako píše portál Techbyte.sk, Situácia je natoľko vážna, že na ňu v piatok 20. decembra upozornil aj opozičný poslanec Marián Čaučík z KDH. Ten vyzval ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča (Smer-SD) na okamžité riešenie. „Zamestnanci RVPS čelia dlhodobo nevyhovujúcim pracovným podmienkam a nízkym platom. Navyše, nedávne organizačné zmeny zo strany ministerstva situáciu ešte zhoršili,” uviedol Čaučík.
Prípadný štrajk by mohol mať fatálne následky pre celý potravinársky sektor. Ohrozené by boli nielen kontroly potravín na pultoch obchodov, ale aj systémy sledovania ich pôvodu či overovanie kvality. „Ide o kľúčové procesy pre ochranu zdravia spotrebiteľov aj zvierat,” upozorňujú odborníci.
Zvlášť znepokojujúce je riziko narušenia veterinárnej starostlivosti a systémov monitorovania zdravotného stavu zvierat. „Aj keď mnohé procesy sú dnes digitalizované, ľudský faktor zostáva nenahraditeľný,” vysvetľujú predstavitelia RVPS. Výpadok kontrol by mohol spôsobiť vážne problémy v celom dodávateľskom reťazci.
Situácia by sa mala riešiť čo najrýchlejšie
Odborníci varujú, že následky štrajku by mohli presiahnuť hranice bežných kontrol. Ohrozené by boli aj technologické systémy sledovania potravín, kontroly na hraniciach a dodržiavanie hygienických štandardov. „Celý agropotravinársky sektor by sa mohol ocitnúť v ohrození,” dodávajú.
Situácia si vyžaduje urgentné riešenie. Poslanci aj odborná verejnosť vyzývajú ministerstvo pôdohospodárstva na okamžité rokovania so zamestnancami RVPS. „Nemôžeme si dovoliť riskovať bezpečnosť potravín na Slovensku,” uzatvára poslanec Čaučík.