Obchodná vojna naberá na obrátkach. EÚ zavádza poriadne vysoké clá na čínske elektromobily

  • EÚ zavádza clá na lacné elektromobily z Číny.
  • Peking tieto kroky ostro kritizuje.
  • Obchodná vojna sa týmto viac vyostruje.
Novinky EÚ zavádza clá na čínske elektromobily
EÚ zavádza clá na čínske elektromobily. Zdroj: shutterstock.com/RaffMaster
BitmarketsBitmarkets

Európska komisia sa chystá oznámiť výrobcom automobilov, že od budúceho mesiaca bude predbežne uplatňovať clá na dovážané čínske elektrické vozidlá až do výšky 25 %. Uviedol to v stredu renomovaný hospodársky denník Financial Times s odvolaním sa na ľudí oboznámených s touto záležitosťou. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Analytici predpovedali clá vo výške 10 % až 25 % na čínske elektromobily. Tento krok pravdepodobne vyvolá možnú odvetu zo strany Pekingu. Dôvodom zavedenia ciel v Európskej únii (EÚ) sú nadmerné dotácie pre výrobcov elektromobilov v Číne.

Spojené štáty zvýšili clá až na 100 %

Menej ako mesiac po tom, čo USA štvornásobne zvýšili clá na čínske elektromobily až na 100 %, sa očakáva, že Brusel stanoví svoje clá na dovoz vozidiel od čínskych výrobcov, ako sú BYD a Geely, ako aj od západných výrobcov, ako je Tesla, ktorí vyvážajú autá z Číny do Európy.

 

BYD, Geely, SAIC a Tesla neodpovedali zatiaľ na žiadosť o komentár.

Európske automobilky čelia prílevu lacnejších elektromobilov od čínskych rivalov. Napriek tomu nepodporujú clá. Obávajú sa odplaty zo strany Pekingu. Okrem toho samy dovážajú vlastné vozidlá vyrobené v Číne.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Čína kroky EÚ ostro kritizuje

Prípadná reakcia Pekingu by mohla viesť k obchodnej vojne, ktorá môže byť zničujúca pre Európu, keďže je závislá od čínskych dodávateľských reťazcov.

Peking opakovane kritizoval vyšetrovanie dotácií a vyzval na spoluprácu. Snažil sa lobovať v jednotlivých krajinách Európskej únie, ale neprezradil, aká bude jeho reakcia na clá.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien v stredu vyhlásil, že EÚ zavedením ciel na dovoz čínskych elektrických vozidiel podkope „vlastné záujmy”, pričom zdôraznil, že Peking prijme potrebné opatrenia na ochranu svojich práv.

Hovorca na pravidelnom tlačovom brífingu varoval, že plánované kroky Bruselu „porušujú pravidlá medzinárodného obchodu a trhové princípy”, a vyzval blok, aby upustil od antisubvenčného vyšetrovania čínskych výrobcov elektromobilov.

Freedum fighters PCFreedum fighter mobil