O pár dní sa rozhodne: EÚ žiada okamžité zníženie ciel pred 9. júlom

  • Ekonomika EÚ zvažuje dohodu, ktorá by predbehla 50 % clá.
  • Základná dohoda by vytvorila rámec pre neskoršie sektorové vyjednávania.
  • Členské štáty EÚ sú rozdelené v názore na kompromisnú 10 % colnú sadzbu.
Ekonomika Ekonomika je ovplyvňovaná clami medzi USA a EÚ
Ekonomika je ovplyvňovaná clami medzi USA a EÚ. Zdroj: shutterstock.com/Bendix M
BitmarketsBitmarkets

Ekonomika Európskej únie (EÚ) sa podľa magazínu Euronews približuje k uzavretiu základnej dohody so Spojenými štátmi, ktorá by mala zmierniť aktuálne napätie v obchodnej politike medzi oboma stranami. Termín pre dosiahnutie dohody je 9. júl, po ktorom americký prezident Donald Trump hrozí zavedením až 50 % ciel na európske dovozy.

Do 9. júla zostávajú 4 dni, kedy vyprší 90-dňová pauza prezidenta Trumpa na clá oznámené 2. apríla. Clá boli pozastavené týždeň po ich oznámení v dôsledku negatívnej reakcie finančných trhov. Odborníci varujú, že ak clá nadobudnú účinnosť podľa pôvodného plánu, americká ekonomika by mohla spadnúť do recesie.

Ekonomika EÚ blízko základnej colnej dohody s USA

Podľa viacerých diplomatických zdrojov a úradníkov Európskej komisie sa dohoda nebude podobať komplexnej obchodnej zmluve, ale skôr politickému porozumeniu. Takáto dohoda by vytvorila rámec pre ďalšie rokovania a umožnila predísť okamžitému vyhroteniu obchodnej vojny.

Myslíte si, že dôjde ku dohode pred 9. júlom?

Hoci Washington už zaviedol clá vo výške 50 % na oceľ a hliník, 25 % na automobily a 10 % na ostatné výrobky z EÚ, existuje priestor na kompromis v oblasti strategických sektorov ako napríklad letectvo. V tomto odvetví sú obe ekonomiky vzájomne prepojené a zníženie ciel by mohlo byť výhodné pre obe strany.

Každý čaká na dohodu medzi USA a EÚ

Každý čaká na dohodu medzi USA a EÚ. Zdroj: shutterstock.com/Melnikov Dmitriy

Aj keď dôjde k dohodám, niektoré clá pravdepodobne zostanú v platnosti – najmä 10 % základné clá 25 % na zahraničné automobily, ako aj plánované clá na farmaceutiká, drevo, meď a čipy, uviedla správa Investopedia.

Aktuálny stav rokovaní

EÚ je podľa diplomatických zdrojov ochotná akceptovať 10 % clo, ak USA výmenou predĺžia rokovania a poskytnú ústupky v oblasti automobilového priemyslu. Nemecko, ktorého automobilky sú obzvlášť zasiahnuté, nalieha na rýchlu a jednoduchú dohodu. USA okrem ciel žiadajú dohodu aj v ďalších oblastiach ako farmaceutiká, polovodiče, energetické komodity (ropa, plyn) a technické normy vrátane potravín a áut. Tieto požiadavky sú však pre EÚ veľmi citlivé, uviedla správa The Guardian.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Vnútorné spory a možné protiopatrenia

Rokovania prebiehajú za zatvorenými dverami a členské štáty EÚ zatiaľ nemajú jednotný postoj. Nemecko a Taliansko sú ochotné súhlasiť so základnou 10 % colnou sadzbou na dovoz z USA, zatiaľ čo Francúzsko a Írsko sú viac skeptické. Prezident Emmanuel Macron vyhlásil:

Ak USA ponechajú 10 % clo, bude musieť existovať rovnaká odplata – 10 % za 10 %, alebo ekvivalent.

Jednou z alternatív, o ktorej Komisia informovala, je tzv. „asymetrická dohoda”, pri ktorej by EÚ mohla urobiť väčšie ústupky ako USA. Takýto vývoj by však mohol viesť k politickému odporu v niektorých členských štátoch a následným vnútorným sporom.

EÚ má pripravené protiopatrenia

EÚ má zároveň pripravený zoznam protiopatrení voči USA, ktorý by mohol zasiahnuť až 95 miliárd eur v amerických produktoch. Tento zoznam je pokračovaním predchádzajúcej sady opatrení, ktoré boli pozastavené po 90-dňovej obchodnej prestávke, vyhlásenej americkou stranou. Formálne prijatie druhého zoznamu je však stále predmetom diskusií a závisí od vývoja rokovaní.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.