- Najvýraznejším dopadom novej legislatívy je skutočnosť, že takmer polovica dôchodcov nebude mať na rodičovský dôchodok vôbec nárok.
- Táto skutočnosť vyvoláva otázky o efektívnosti a spravodlivosti nového systému.
- Rodičovský dôchodok, ktorý mal byť formou poďakovania rodičom za výchovu detí, prechádza výraznou transformáciou.
Je dôležité poznamenať, že nový systém prináša aj určité nerovnosti. Navýšený trinásty dôchodok viac prospieva dôchodcom s vyšším príjmom, ktorých trinásty dôchodok bol do roku 2023 najviac krátený. Naopak, zo „starého” rodičovského dôchodku relatívne viac benefitovali nízkopríjmoví dôchodcovia, keďže v priemere mali viac detí pracujúcich na Slovensku.
„Najviac stratovými v tomto novom systéme budú rodičia s viac ako tromi zamestnanými deťmi,” upozorňujú odborníci. Títo dôchodcovia mohli v minulosti čerpať výhody zo starého rodičovského dôchodku, ktorý zohľadňoval počet detí.
Napriek tomu, že celkový dopad zmien je hodnotený ako pozitívny, je zrejmé, že nový systém prináša aj výzvy a potenciálne nerovnosti. Bude kľúčové sledovať, ako sa tieto zmeny prejavia v praxi, a či nebudú potrebné ďalšie úpravy na zabezpečenie spravodlivého a udržateľného dôchodkového systému pre všetkých slovenských seniorov.
Niektorí ľudia budú mať na dôchodku problém
Mnohí živnostníci môžu čeliť finančným ťažkostiam na dôchodku, ak si už teraz nezačnú odkladať peniaze na penziu. Analytik online investičnej platformy Portu Marek Malina upozorňuje, že polovica samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) v súčasnosti neodvádza štátu žiadne sociálne odvody, zatiaľ čo väčšina ostatných platí len minimálne odvody. To môže viesť k tomu, že státisíce živnostníkov budú v budúcnosti poberať nízky dôchodok. Poukázal na to portál Teraz.sk.
„V praxi to znamená, že ich odvody zodpovedajú sume len o niečo vyššej než minimálna mzda. V budúcnosti im tak hrozí, že budú mať nárok iba na minimálny dôchodok, a to len ak si platia dôchodkové poistenie aspoň 30 rokov. Viac ako 200 000 ľudí nespĺňa ani túto podmienku, takže ak nezmenia svoj prístup, nebudú mať nárok na starobný dôchodok,” vysvetľuje Malina.
Analytik dodáva, že výška minimálneho dôchodku je naviazaná na životné minimum a závisí od rokov dôchodkového poistenia. Pri 30 rokoch odvodov majú ľudia v súčasnosti nárok na viac ako 389 eur mesačne. Pri 40 rokoch je to 458,50 eura mesačne.
„Podľa údajov Sociálnej poisťovne je aktuálna výška priemerného dôchodku 678,64 eura. Rozdiel oproti minimálnej penzii je teda značný. Ak človek pracuje dlhšie a platí si štandardné odvody, jeho dôchodok rastie. To znamená, že ak na odvodoch príliš šetrí, na minimálnom dôchodku aj tak výrazne prerobí,” upozorňuje Malina.