Nové laserové merače už policajtom neslúžia len na meranie rýchlosti. Na toto si dajte pozor

  • Polícia po novom zavádza nový spôsob kontroly.
  • Ide o nové laserové merače.
  • Tie kontrolujú vzdialenosť medzi jednotlivými autami.
Off topic Už to nie je len o meraní rýchlosti
Už to nie je len o meraní rýchlosti. Zdroj: shutterstock.com/Morgan Grip/Monkey Business Images
Okazio PCBitmarkets

Vodiči sú zvyknutí na to, že merače, ktoré používajú policajti, dokážu zmerať iba rýchlosť vozidla. To však už nemusí platiť, na rad totiž prichádzajú laserové merače. O téme informoval portál Auto Trendy.

Polícia totiž po novom zavádza nový spôsob kontroly na rýchlostných cestách a diaľniciach. Ten odhalí nezodpovedných vodičov, ktorí nedodržujú bezpečný odstup od ostatných vozidiel.

Inak povedané, nejde len o klasické meranie rýchlosti, ale o komplexnú kontrolu bezpečnosti na cestách. Laser umiestnený v zariadení dokáže spoľahlivo odmerať vzdialenosť medzi vozidlami.

Pozor na nové laserové merače

Pozor na nové laserové merače. Zdroj: shutterstock.com/Jacek Hanusz

V praxi to teda funguje tak, že zariadenie zmeria vzdialenosť a identifikuje takého vodiča, ktorý nevyhovuje stanoveným podmienkam. Toho následne odchytí hliadka o niekoľko kilometrov ďalej a vystaví mu pokutu.

Aká je odporúčaná vzdialenosť?

V tomto prípade platí jednoduchý vzorec, ktorý hovorí, že minimálna vzdialenosť musí byť rovná polovici aktuálnej rýchlosti vozidla v metroch. Pri rýchlosti 100 km/h to znamená odstup minimálne 50 metrov, pri 130 km/h už 65 metrov. Tento vzorec nie je náhodný, ale vychádza z fyzikálnych zákonov a reakčných časov vodiča.

Ako sme spomínali vyššie, za porušenie pravidiel sa vodič nevyhne pokute. Tie sa pohybujú od niekoľkých desiatok eur až po niekoľko stoviek eur.

Ukazuje sa, že takéto meranie vzdialenosti vozidiel má svoj úspech. Nedávna kontrolná akcia odhalila počas dvoch dní až 9 takýchto priestupkov. Policajti v siedmich prípadoch využili možnosť napomenutia. Ukazuje sa, že hlavným cieľom nie je vyberanie pokút, ale vzdelávanie vodičov a prevencia nebezpečných situácií.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.