Nová štúdia odhalila pravdu o tom, prečo majú Slováci nízke dôchodky

  • Dôchodky Slovákov môžu byť výrazne vyššie.
  • Nová štúdia odhalila, že pasivita v druhom pilieri stojí sporiteľov tisíce eur.
  • Vyše polovica ľudí stráca peniaze v neefektívnych konzervatívnych fondoch.
Ekonomika Dôchodky z druhého piliera môžu byť vyššie
Dôchodky z druhého piliera môžu byť vyššie. Zdroj: shutterstock.com/Krakenimages.com/Dmytri Skrypnikow
Okazio PCCoinfactory mobil baner

Riešenia pre lepšie dôchodky v budúcnosti

Odborníci navrhujú niekoľko opatrení, ktoré by mohli zlepšiť situáciu:

  1. Zmena základnej sporiacej stratégie – V roku 2023 bol zavedený nový model vychádzajúci zo životného cyklu sporiteľa, ktorý môže pomôcť znížiť negatívne dopady zotrvávania v pôvodnom nastavení.
  2. Zlepšenie vzdelávania o peniazoch – Keďže finančná gramotnosť je v Slovenskej republike pod priemerom OECD, je dôležité zamerať sa na jej zlepšenie.
  3. Podpora osobného poradenstva – Dôchodkový systém by mohol zahŕňať povinné finančné poradenstvo, ktoré by informovalo o lepších možnostiach pre dlhodobý rast úspor.
  4. Motivácia na prehodnotenie stratégie – Vláda by mohla zaviesť iniciatívy ako pravidelné upozornenia alebo osobné odporúčania na základe veku a postoja k riziku.

Nečinnosť a nedostatočná finančná gramotnosť sú hlavnými príčinami, prečo mnohí Slováci nedosahujú najlepšie výnosy vo svojich dôchodkových úsporách. Výsledky štúdie jasne ukazujú, že správne sporiace rozhodnutia v druhom pilieri môžu výrazne zvýšiť budúce dôchodky.

Pre zlepšenie situácie je potrebné nielen zmeny v systéme, ale aj väčšia aktivita samotných sporiteľov pri správe svojich dôchodkových úspor.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.