- Medzinárodný menový fond znížil prognózu globálneho rastu na 2,8 % v roku 2025.
- Trumpove clá na oceľ, hliník a automobily spôsobujú enormnú politickú neistotu.
- Európska únia pozastavila odvetné clá na americký tovar v hodnote 21 miliárd eur.
Ekonomika svetového trhu vstupuje do novej éry protekcionizmu, varuje Medzinárodný menový fond (MMF). Organizácia v utorok drasticky znížila svoju prognózu globálneho rastu na rok 2025, pričom ako hlavný faktor označila Trumpove clá a vznikajúcu obchodnú vojnu medzi ekonomickými veľmocami, uviedla správa Euractiv.
MMF výrazne znižuje prognózu
Svetová ekonomika má podľa aktuálnej prognózy MMF rásť len o 2,8 % v tomto roku, čo je výrazne menej než 3,3 %, ktoré predpovedala januárová prognóza. Najväčší prepad zaznamenali Spojené štáty, kde sa očakávaný rast znížil z 2,7 % na 1,8 %, a Čína, ktorú zasiahli americké clá až do výšky 145 %, s poklesom prognózy zo 4,6 % na 4,0 %.
Eurozóna tiež pocíti následky obchodných napätí, jej predpokladaný rast sa znížil o 0,2 percentuálneho bodu na 0,8 %. Nemecko, ktorého exportne orientovaný priemysel je obzvlášť citlivý na globálne obchodné napätia, podľa očakávaní v roku 2025 vôbec neporastie, hoci v januári mu ešte predpovedali rast 0,3 %.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Aké sú dôsledky zníženia prognózy?
Ak Medzinárodný menový fond zníži prognózu ekonomického rastu, znamená to, že očakáva pomalší rast hospodárstva ako predtým. Dôsledky sú mnohostranné:
- vlády môžu čeliť nižším daňovým príjmom, čo vedie k škrtom vo výdavkoch alebo vyššiemu zadlženiu
- investori strácajú dôveru, trhy môžu reagovať poklesom.
- firmy odkladajú investície a prijímanie nových zamestnancov, čo zvyšuje nezamestnanosť.
- domácnosti môžu čeliť nižším mzdám a vyššej neistote.
- centrálne banky môžu prehodnotiť menovú politiku, napríklad zrýchliť znižovanie úrokov.
Celkovo to signalizuje zvýšené ekonomické riziká a potrebu opatrení na podporu rastu a stability.
Ekonomika vstupuje do novej éry
“Vstupujeme do novej éry, keďže globálny ekonomický systém, ktorý fungoval posledných 80 rokov, sa prestavuje,” uviedol hlavný ekonóm MMF Pierre-Olivier Gourinchas. Zdôraznil, že Trumpove clá a enormná neistota generovaná politikou amerického prezidenta sú hlavnými faktormi za zníženou prognózou.
Trump od svojho návratu do Bieleho domu v januári zaviedol 25 % clá na oceľ, hliník a automobily, spolu so základnou 10 % daňou na všetok americký dovoz a clami na čínsky tovar. Opakovane pohrozil aj zavedením špecifických ciel na farmaceutické výrobky, polovodiče a drevo.
Začiatkom mesiaca Trump pozastavil rozsiahle recipročné clá na obchodných partnerov USA na 90 dní – vrátane 20 % cla na EÚ – len niekoľko hodín po tom, čo tieto clá vstúpili do platnosti. V reakcii na to EÚ pozastavila svoje odvetné clá na americký tovar v hodnote 21 miliárd eur.
MMF vyzval európske krajiny, aby zvýšili výdavky na infraštruktúru s cieľom podporiť zaostávajúcu produktivitu bloku. Dodal však, že nedávny tlak EÚ na zvýšenie výdavkov na obranu by mal byť financovaný rozpočtovými škrtmi alebo zvýšením daní namiesto dlhu.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: