Nová daň z prevodov desí Slovákov. Pomôže hotovosť, platba kartou alebo Bitcoin?

  • Na Slovensku sa bude čoskoro platiť nová daň.
  • Odvádzať ju budú podnikatelia za bezhotovostné transakcie.
  • Netýka sa teda hotovosti, ale ani Bitcoinu.
Novinky Nová daň potrápi slovenských podnikateľov
Nová daň potrápi slovenských podnikateľov. Zdroj: shutterstock.com/Billion Photos/Skrypnykov Dmytro
BitmarketsOkazio mobil

Nová daň straší firmy. Slovenských podnikateľov čaká od 1. apríla 2025 významná zmena – zavedenie transakčnej dane z bankových prevodov. Táto novinka vyvoláva veľké obavy v podnikateľskom prostredí, keďže sa dotkne takmer všetkých finančných operácií od výplat až po úhrady faktúr. Existuje však niekoľko legálnych spôsobov, ako túto daňovú záťaž optimalizovať.

Nová daň z prevodov

Výška dane sa líši podľa typu transakcie. Pri klasickom bankovom prevode zaplatíme 0,4 percenta z prevádzanej sumy, maximálne však 40 eur za jednu transakciu.

Výber hotovosti bude zdanený vyššou sadzbou, a to 0,8 percenta bez horného limitu. Najmenej bolestivou možnosťou je používanie firemnej platobnej karty, za ktorú zaplatíme len 2 eurá ročne.

Hotovosť, platby kartou a kryptomeny

Zaujímavou alternatívou sa javí používanie hotovosti, ktorá je od tejto dane úplne oslobodená.

V značnej výhode budú najmä podniky, ktoré vo veľkej miere prijímajú hotovostné platby, ako sú lekárne, reštaurácie či maloobchodné prevádzky.

Netreba zabúdať na limit pri hotovostných platbách

Na Slovensku platí pre hotovostné platby zákonný limit 15 000 eur.

Banka ČSOB svojim klientom prechod na hotovosť neodporúča:

Prechod na hotovosť s cieľom vyhnúť sa transakčnej dani neodporúčame. Hotovosť so sebou prináša zvýšené riziko straty či odcudzenia, čo môže ohroziť bezpečnosť vašich financií.

Používanie firemných platobných kariet sa javí ako jedna z najvýhodnejších možností. S ročným poplatkom len 2 eurá predstavuje najlacnejšiu alternatívu pre realizáciu platieb. Treba však myslieť na to, že od januára 2025 bude platiť nový limit 400 eur pre platby kartou v kamenných prevádzkach bez potreby faktúry. Doteraz bol tento limit vo výške 1 600 eur.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.