Non-custodial vs. custodial kryptopeňaženka – ktorá je pre vás lepšia?

  • Jedným z najdôležitejších investičných rozhodnutí je aj výber peňaženky.
  • Medzi najlepšie non-custodial softvérové peňaženky patrí Best Wallet.
  • Best Wallet je no-KYC peňaženka.
Novinky Kryptomenové peňaženky
Kryptomenové peňaženky. Zdroj: shutterstock.com/george studio
Coinfactory PC banertxb

Investovanie do kryptomien so sebou prináša viacero dôležitých rozhodnutí. Musíte sa rozhodnúť, či budete investovať iba do najväčších kryptomien, alebo zaradíte do svojho portfólia aj menšie altcoiny a meme coiny. Na investovanie si musíte vyčleniť rozpočet a stanoviť si, či budete investovať pravidelne alebo začnete s vysokou sumou.

Jedným z najdôležitejších investičných rozhodnutí je aj výber peňaženky. V tomto článku si porovnáme custodial a non-custodial kryptopeňaženky, aby ste si vedeli vybrať takú, ktorá vám najviac vyhovuje.

Čo je non-custodial kryptopeňaženka?

Pri používaní non-custodial kryptopeňaženky ste vlastníkom kryptomien jedine vy, pretože vaše súkromné kľúče ostávajú vo vašom vlastníctve. Pri non-custodial peňaženke ste za ochranu svojich kryptomien zodpovední vy sami. Pravdepodobne si budete musieť zapísať kľúčové bezpečnostné údaje, ako sú súkromné kľúče či záložná fráza.

Následne tieto údaje musíte dôkladne uchovávať, aby sa k nim nedostal nikto iný. Mali by ste si ich zapísať napríklad na papier. Nikdy ich neuchovávajte na digitálnych zariadeniach, aby k nim nezískali prístup hackeri. Tieto údaje slúžia napríklad na odosielanie kryptomien alebo obnovenie prístupu k vašej kryptopeňaženke.

Výhody

Hlavnou výhodou non-custodial peňaženiek je, že vaše kryptomeny patria skutočne iba vám a nikto iný k nim nemá prístup. To vám poskytuje určitú finančnú slobodu a nezávislosť, pretože nikto nemôže obmedziť váš prístup ku kryptomenám, pokiaľ nezíska vaše súkromné kľúče či záložnú frázu.

S bezpečnosťou svojich kryptomien sa nespoliehate na žiadnu tretiu stranu, takže sa vyhýbate množstvu rizík vrátane úniku citlivých informácií či krachu centralizovaných kryptobúrz. Ak si odinštalujete aplikáciu kryptopeňaženky alebo zmeníte zariadenie, na ktorom máte túto aplikáciu, prístup ku svojim kryptomenám obnovíte jednoducho pomocou svojej záložnej frázy.

Obmedzenia

Zodpovednosť za bezpečnosť svojich kryptomien má aj určité riziká. Strata záložnej frázy, jej odcudzenie či pomýlenie sa pri jej prepisovaní vás môže pripraviť o celé kryptomenové portfólio. Ak niekto získa prístup k vašim súkromným kľúčom, môže vám ukradnúť všetky kryptomeny. Tieto údaje by ste mali teda dôkladne uchovávať na bezpečnom mieste, kde nemá prístup nikto okrem vás.

Príklad non-custodial kryptopeňaženky

Typickým príkladom non-custodial peňaženky je hardvérová peňaženka, ktorá uchováva vaše súkromné kľúče offline. Aj keď sa hardvérové kryptopeňaženky považujú za bezpečné riešenie, ich používanie je náročnejšie kvôli nutnosti pripájania a autorizovania vášho fyzického zariadenia.

Medzi najlepšie non-custodial softvérové peňaženky patrí Best Wallet. Túto inovatívnu kryptopeňaženku si môžete bezplatne stiahnuť ako mobilnú aplikáciu cez App Store alebo Google Play. Integruje pokročilé bezpečnostné metódy vrátane biometrie, 2FA a technológie Fireblocks. 

Oficiálna stránka kryptopeňaženky Best Wallet

Oficiálna stránka kryptopeňaženky Best Wallet. Zdroj: bestwallet.com

Vďaka zabudovanej funkcii Onramper si môžete tie najlepšie kryptomeny kupovať priamo v aplikácii za najvýhodnejšie výmenné kurzy. Best Wallet podporuje transakcie na viac ako 60 blockchainoch a multichainová integrácia vám umožňuje spravovať viacero peňaženiek na jednom mieste.

Vyskúšať Best Wallet

Čo je custodial kryptopeňaženka?

Ak používate custodial kryptopeňaženku, v podstate zverujete svoje súkromné kľúče, a teda aj bezpečnosť svojich kryptomien, tretej strane. Držiteľ súkromného kľúča má prístup k celej peňaženke a môže narábať s kryptomenami v nej.

Výhody

Medzi najväčšie výhody custodial peňaženiek patrí jednoduchosť ich založenia. Pri zakladaní custodial peňaženky si nezapisujete svoju záložnú frázu. Taktiež ju nemusíte bezpečne uchovávať a dávať pozor, aby k nej nezískal prístup niekto iný. Veľkú časť bezpečnosti tak prenechávate tretej strane, ktorá by mala vaše kryptomeny ochrániť.

Obmedzenia

Hoci nemusíte dávať pozor, aby niekto iný nezískal prístup k vašej záložnej fráze a súkromným kľúčom, v podstate k nim už niekto iný prístup má. Držiteľom vašich súkromných kľučov je tretia strana, čo jej umožňuje narábať s vašimi kryptomenami. Custodial wallets sú vystavené kryptomenovým podvodom, insolventnosti držiteľa vašich súkromných kľúčov a ďalším bezpečnostným rizikám.

Custodial peňaženky sú v rozpore so základnou ideou kryptomien, ktorou je decentralizácia. Používatelia custodial peňaženiek sa spoliehajú na centralizovaného sprostredkovateľa, čo ich vystavuje podobným rizikám a obmedzeniam ako tradičný finančný systém.

Príklad custodial kryptopeňaženky

Typickým príkladom custodial kryptopeňaženky sú peňaženky, ktoré využívajú centralizované burzy, ako napríklad Kraken. Custodial peňaženky používajú aj niektoré fintech a platobné platformy, ktoré podporujú platby kryptomenami.

Rozdiely medzi non-custodial a custodial kryptopeňaženkami

Ako sme už spomínali, hlavným rozdielom medzi non-custodial a custodial kryptopeňaženkami je vlastníctvo a prístup k súkromným kľúčom.

Vlastníctvo kľúčov a súkromie

Custodial peňaženky vyžadujú vaše osobné údaje a musíte prejsť overovacím procesom. Podliehajú prísnym KYC a AML reguláciám, čo by mohlo spôsobiť zmrazenie alebo zabavenie vašich kryptomien.

Pri non-custodial peňaženkách máte plnú kontrolu nad svojím portfóliom a nikto vám k nemu nemôže obmedziť prístup. Získate tak anonymitu, súkromie a odolnosť voči obmedzujúcim reguláciám. Best Wallet je no-KYC peňaženka, takže vaše transakcie sa spájajú s adresou vašej peňaženky a nezdieľate žiadne citlivé údaje.

Bezpečnosť a zálohovanie

Custodial peňaženky implementujú bezpečnostné metódy a možnosti na obnovu účtu. Stále ste však vystavení riziku bankrotu platformy či hackerského útoku. V tom prípade sú vaše kryptomeny ohrozené, pretože nie sú vo vašom vlastníctve.

Ak máte non-custodial peňaženku, problémy tretích strán sa vás nedotýkajú. Avšak, musíte si svoju peňaženku zálohovať, aby ste nestratili prístup k svojim kryptomenám. Best Wallet ponúka možnosť zálohovania pomocou 12-slovnej frázy a peňaženku viete zálohovať aj do cloudu.

Viac o Best Wallet a jej výhodách sa dozviete v tomto videu: Získej ZDARMA tokeny $BEST [free airdrop]

Jednoduchosť používania

Custodial peňaženky vám poskytujú prístup k zákazníckej podpore, rýchlym kryptomenovým transakciám a môžete si aj resetovať svoje heslo bez obáv zo straty kryptomien. Avšak, keďže väčšina custodial peňaženiek funguje ako fyzické zariadenie, jeho ovládanie môže byť zložitejšie.

Non-custodial peňaženky vyžadujú vyššiu úroveň znalostí a zodpovednosti. Best Wallet však ponúka prívetivé používateľské prostredie a v aplikácii sa rýchlo zorientujete. Kupovať, predávať aj swapovať kryptomeny viete pomocou pár tlačidiel.

Rýchlosť transakcií a poplatky

Custodial wallets umožňujú okamžité transakcie v rámci svojej platformy, pretože transakcie sa nemusia vždy zaznamenávať na blockchain. Výbery do externej peňaženky však môžu byť spojené s vyššími poplatkami a potvrdením v sieti.

Non-custodial wallets spracovávajú transakcie priamo na blockchaine a zabezpečujú plnú transparentnosť. Best Wallet vám umožňuje vykonávať transakcie na viac ako 60 blockchainoch a neúčtuje si žiadne poplatky mimo siete.

Vyskúšať kryptopeňaženku Best Wallet

Článok vznikol v spolupráci s firmou Clickout.

Disclaimer: Tento článok je súčasť platenej propagácie. Názory a postoje uvedené v tomto článku nemožno spájať s názormi redakcie kryptomagazin.sk. Investovanie do kryptomien je vysoko rizikové. Obzvlášť investovanie do predpredaja (ICO). Zdôrazňujeme, aby ste si dôkladne preverili každý projekt a investovali iba to, čo si môžete dovoliť stratiť.

txbCoinfactory mobil baner