Niektorí Slováci majú nárok na dôchodok „navyše”. Pozrite sa, čo preň musia urobiť

  • Odborníci odporúčajú začať s vybavovaním zahraničného dôchodku v dostatočnom predstihu.
  • Pre túto dávku stačí zájsť na pobočku Sociálnej poisťovne.
  • Pozrite sa, čo musíte splniť, aby ste dávku dostali.
Ekonomika Niektorí Slováci majú nárok na dôchodok navyše
Niektorí Slováci majú nárok na dôchodok navyše. Zdroj: Shutterstock.com/SibRapid, Krakenimages.com
Freedum fighters PCBitmarkets

Ak ste pracovali v krajine, s ktorou Slovensko nemá uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení (tzv. nezmluvný štát), musíte sa obrátiť priamo na príslušnú inštitúciu v danej krajine. V takom prípade je vhodné kontaktovať zastupiteľský úrad SR v príslušnej krajine, ktorý môže poskytnúť potrebné informácie a usmernenie.

Po schválení žiadosti sú dôchodkové dávky zvyčajne zasielané priamo na bankový účet žiadateľa. Je dôležité zabezpečiť, aby váš účet podporoval zahraničné transakcie.

Odborníci odporúčajú začať s vybavovaním zahraničného dôchodku v dostatočnom predstihu. Celý proces môže trvať niekoľko mesiacov, najmä ak je potrebné doplniť chýbajúce doklady alebo informácie.

V zahraničí pracuje množstvo Slovákov

Napriek tomu, že slovenské firmy zápasia s nedostatkom pracovnej sily, množstvo Slovákov naďalej hľadá pracovné príležitosti v zahraničí. Podľa najnovších údajov Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA) pri Úrade vlády SR v roku 2023 krátkodobo pracovalo v zahraničí až 116,5 tisíca obyvateľov Slovenska. Uvádza to portál O peniazoch.

Do ktorých krajín cestujú Slováci pre prácu?

Najobľúbenejšími destináciami pre slovenských pracovníkov zostávajú Nemecko, kam smerovalo 33,2 tisíca ľudí, a Rakúsko s približne 30-tisíc pracovníkmi. V zahraničí pritom výrazne dominujú muži, ktorí tvoria až 71 percent všetkých pracujúcich mimo Slovenska. Podiel žien však medziročne vzrástol o 2,5 percentuálneho bodu na 28,7 percenta.

„Muži nachádzajú uplatnenie primárne v stavebníctve, zatiaľ čo ženy sa zameriavajú najmä na oblasť zdravotnej starostlivosti predovšetkým ako opatrovateľky a zdravotné sestry,” uvádza ISA. Za krátkodobú migráciu sa pritom považuje práca v zahraničí trvajúca dlhšie ako tri mesiace, ale kratšie ako jeden rok.

Výrazné regionálne rozdiely sa prejavujú aj v intenzite pracovnej migrácie. Až 40,5 percenta všetkých krátkodobo migrujúcich pracovníkov pochádza z východného Slovenska, čo predstavuje 47,2-tisíca ľudí.

Naopak, najmenej ľudí odchádza za prácou zo západného Slovenska (24,1 percenta). V rámci jednotlivých krajov vedie v počte pracovných migrantov Prešovský kraj s viac ako štvrtinou všetkých migrujúcich, kým Bratislavský kraj vykazuje najnižší podiel – len 4,5 percenta.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Okazio PCMemex mobil banner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.