- Odborníci kritizujú slovenskú vládu kvôli 13. dôchodkom
- Vláda návrhy odborníkov zas považuje za absurdné a nemá v pláne riešiť ich
Podľa OECD by k ozdraveniu slovenských verejných financií mohli pomôcť napríklad zmeny v penzijnom systéme. Informuje o tom portál Správy RTVS s tým, že podľa organizácie by bolo vhodné, keby štát napríklad zdanil penzie alebo prehodnotil trináste dôchodky.
K návrhu sa už vyjadrilo aj ministerstvo práce, ktoré ho odmieta.
Generálny tajomník OECD Mathias Cormann uviedol, že v aktuálnej dobe by Slovensko mohlo výraznejšie konsolidovať verejné financie. V organizácii sa domnievajú, že priestor na dôchodkovú reformu existuje. Práve táto reforma by mohla prispieť k odzraveniu verejných financií.
Organizácia navrhuje, aby vysokopríjmové osoby nedostávali 13. dôchodok. Vláde odporúča, aby ho vyplácala len chudobnejším ľuďom. Ministerstvo vnútra sa však bráni, že 13. dôchodok bude naďalej poskytovať poberateľom starobných penzií, no aj tým, čo sú na invalidnom dôchodku.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva práce Branislava Ondruša (Hlas-SD) nejde o ľudí, ktorí patria medzi vysokopríjmových.
„Nemyslíme si, že by bolo spravodlivé, aby sme napríklad siroty alebo vdovcov, či vdovy oberali o 13. dôchodok, ktorý celkom určite presadíme v tej podobe, v akej ho vláda navrhuje,” dodal Ondruš.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Na dávku sú potrebné peniaze
Ekonóm zo Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž sa vyjadril, že trinásty dôchodok je nesystémovou dávkou, na ktorú musí slovenská ekonomika vyprodukovať peniaze.
Baláž uvádza, že slovenská ekonomika to však dnes nedokáže a je možné, že situácia sa tak skoro nezmení. Zároveň súhlasí s OECD v tom, že pokiaľ vláda dávku chce vyplácať, mala by ju poskytovať najmä chudobným dôchodcom, ktorí žijú niekde na hranici chudoby.
Ako sme uviedli vyššie, OECD tiež navrhla zdaniť dôchodky. Baláž pokukazuje na to, že vo svete sa zdaňujú iba súkromné penzie. Penzií z verejného sektora sa to týka málokedy. Ani týmto návrhom sa rezort práce zaoberať nemieni. Považuje ho totiž za absurdný.
„Návrh na zdaňovanie dôchodkov je skutočne postavený na hlavu, pretože už pri reálne nízkych príjmoch navrhuje vlastne, aby sme dôchodcom z toho, čo dnes dostávajú, zobrali ešte ďalšie peniaze. Považujeme to za nezmysel,” uviedol Ondruš.
13. dôchodok prejde zmenami
Nárok na 13. dôchodok by mal byť priznaný pre príjemcov všetkých dôchodkových dávok, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa (SP). Rovnako by mali byť oprávnení občania, ktorým dôchodok vypláca príslušný útvar sociálneho zabezpečenia príslušného silového rezortu.
Výška 13. dôchodku pre jednotlivé druhy dôchodkových dávok by sa mala každoročne určiť osobitne na základe priemernej mesačnej sumy príslušného druhu dôchodku za predchádzajúci kalendárny rok, informovali sme.
V prípade, že priemerný starobný dôchodok je nižší ako 300 eur, suma 13. dôchodku by bola stanovená na 300 eur. Sociálna poisťovňa má vyplatiť poberateľom starobného dôchodku 13. dôchodky v decembri tohto roka v hodnote, ktorá zodpovedá priemernej mesačnej sume starobného dôchodku za rok 2023.
Podľa navrhovaného opatrenia by poberatelia sirotského dôchodku mali dostať 13. dôchodok v sume, ktorá zodpovedá priemernej mesačnej sume sirotského dôchodku, pričom minimálna suma by mala byť 300 eur. V prípade, že má poberateľ nárok na viacero dôchodkových dávok, dostane iba jeden 13. dôchodok vo výške najvyššej sumy.
Mohlo by vás zaujímať: V obľúbenej dovolenkovej destinácii zaviedli bič na turistov. Žiadajú od nich absurdný poplatok