Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny predstavilo svoj plán ako zmení systém vyplácania rodičovského dôchodku. Po novom nebude rodičovský dôchodok vyplácať Sociálna poisťovňa z odvodov, ale budú naň rodičom prispievať deti prostredníctvom dvoch percent dane z príjmov fyzických osôb, ktoré doposiaľ mohli venovať iným organizáciám.
Obrovský problém spôsobí táto zmena neziskovým a mimovládnym organizáciám, ktoré sú v mnohých prípadoch existenčne závisle práve od 2 % dane z príjmov fyzických osôb.
Neziskové organizácie návrh vlády ostro kritizujú. Podľa nich, novou legislatívou vláda vydiera Slovákov tým, že sa musia rozhodnúť či prispejú vlastným rodičom na dôchodok alebo podporia činnosť organizácií, ktoré dobrovoľne vykonávajú prospešnú činnosť.
Neziskovky sa búria
Pavol Koprda, štatutár neziskovej organizácie P-MAT, ktorá sa venuje deťom so záujmom a matematiku a fyziku na svojom Facebooku vyzval ministra Erika Tomáša slovami „musíme sa porozprávať. Dnešný návrh, ktorý ste predstavili na tlačovej konferencii kompletne zruinuje veľkú časť mimovládneho sektora.”
Koprda na základe dát, ktoré zverejňuje na svojej webstránke Finančná správa poukázal na fakt, že mimovládne a neziskové organizácie na Slovensku suplujú úlohu štátu v oblastiach, na ktoré vláda nevyčleňuje žiadne alebo len minimálne prostriedky, avšak činnosť týchto organizácii je mimoriadne prospešná a v niektorých prípadoch až nevyhnutná.
Medzi dotknuté subjekty patria združenia, ktoré sa venujú pomoci chorým, útulky zvierat, športové združenia, seniorské kluby a mnoho ďalších, ktorých cieľom je pomáhať.
V obrovskej neistote o budúce fungovanie sa ocitli napríklad zvieracie útulky, ktoré sú na dvoch percentách z dane existenčne závisle. Iveta Vašková Bičkošová z Občianského združenia Druhá šanca pre Kryptomagazín povedala, že aj keď majú k dispozícií iné finančné zdroje, tak nie sú dostačujúce. Z 2 % dane bardejovský útulok funguje až šesť mesiacov v roku. Financujú z nich všetko nevyhnutné, od stravy až po veterinárne ošetrenia. „Bez nich budeme úplne stratení”, dodala.
Andrea Škovierová Dragošeková, ktorá vedie občianske združenie Meli Beli rovnako apeluje na ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. „Pán Erik Tomáš chcete pomôcť chudákom dôchodcom tým, že vezmete chudákom chorým deťom? Dáva Vám toto zmysel? Takto funguje sociálny štát?”
Združenie Meli Beli pomáha rodičom zdravotne postihnutých detí financovať nákladnú liečbu, ktorú poisťovne nepreplácajú. „Žiadame ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša a vládu, aby v žiadnom prípade nepristúpila k schváleniu avizovaných zmien bez odbornej diskusie.”
„Viete, ak by štát roky nezanedbával túto oblasť a robil si svoju prácu dobre, nech si nechá svoje 2 percentá, nás táto závislosť vyčerpáva,” uviedla Dragošeková pre Denník N.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Návrh ministra práce vyvolal vlnu kritiky
Na nevhodný návrh systémových legislatívnych zmien upozornila aj Nadácia zastavme korupciu. Podľa nej vláda týmto krokom vydiera ľudí a núti ich vybrať si medzi podporou neziskoviek alebo príspevkom vlastným rodičom a týmto spôsobom „proti sebe rozoštváva spoločnosť”.
Návrh ministra práce sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša spustil na Slovensku vlnu kritiky, nie len zo strany dotknutých občianskych združení a verejnosti, ale na nebezpečné legislatívne zmeny upozornila dokonca aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. „Mám ale obavu v tom, že štát nebude schopný zabezpečiť taký náhradný mechanizmus, ktorý naozaj vykryje všetky organizácie, ktoré benefitovali z asignácie dvoch percent fyzických osôb,” uviedla.
Prečítajte si aj: Potravinári sa búria proti Ficovi. Vyššie dane na potraviny Slovákom uškodia