Neveriaci zostali ticho. Bitcoin (BTC) má za sebou 3 000 000 % rast

  • Bitcoin v roku 2011 klesol z 33 dolárov na menej ako 3 doláre.
  • Prvá bitcoinová bublina vznikla vďaka článku o Silk Road.
  • Hodnota Bitcoinu dnes presahuje 67 000 dolárov.
Novinky Bitcoin zavrel ústa všetkým kritikom
Bitcoin zavrel ústa všetkým kritikom. Zdroj: shutterstock.com/Ink Drop/Titima Ongkantong
Okazio PCBitmarkets

Presne pred 13 rokmi napísal prestížny magazín The Economist článok odpisujúci Bitcoin. Napriek kritike významných osobností finančného sveta sa dnes táto kryptomena obchoduje za viac ako 67 000 dolárov, uvádza U.Today.

Prvá kryptomenová bublina

Bitcoin zažil svoj prvý významný rast v júni 2011. Pete Rizzo, významný historik Bitcoinu, pripomína, že záujem o kryptomenu vtedy výrazne vzrástol po článku webu Gawker o darkwebovom trhovisku Silk Road.

Bitcoin má problémy, napísal The Economist vo svojom článku z 21. októbra 2011, keď cena kryptomeny prudko klesla z vrcholu 33 dolárov na menej ako 3 doláre. V decembri toho istého roka sa cena prepadla ešte hlbšie, na približne 2 doláre.

Článok spred 13 rokov

Článok spred 13 rokov. Zdroj: X/pete_rizzo_

Myslíte si, že bude Bitcoin najziskovejšie aktívum na svete aj v ďalšom desaťročí?

História nám ukázala, že pri inovatívnych technológiách je lepšie byť opatrný so skepticizmom, poznamenal Rizzo pri príležitosti 13. výročia článku The Economist.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Neuveriteľný rast napriek skeptikom

Predpovede The Economist sa ukázali ako mylné. Bitcoin sa stal najvýkonnejším aktívom desaťročia a položil základy pre nové odvetvie, ktoré dnes predstavuje multibiliónový priemysel.

Prvá bitcoinová bublina vznikla v čase, keď sa objavili prvé kryptomenové burzy, ktoré uľahčili bežným ľuďom nákup Bitcoinu. Bola to čistá špekulatívna bublina, tvrdil vtedy The Economist, no čas ukázal niečo iné.

Bitcoin láme rekordy

V súčasnosti sa Bitcoin obchoduje za približne 67 300 dolárov, pričom začiatkom roka 2024 dosiahol historické maximum takmer 74 000 dolárov. Tento vývoj predstavuje nárast o viac ako 3 000 000 % od času, keď ho prestížny ekonomický magazín odpísal.

Bitcoin a jeho halvingové cykly

Bitcoin a jeho halvingové cykly. Zdroj: TradingView

Najväčší kritici Bitcoinu

Aj keď Bitcoin dokázal zaznamenať zhodnotenie ako žiadne iné aktívum, dodnes mnoho známych osobností najväčšiu kryptomenu kritizuje. Medzi najväčších kritikov Bitcoinu môžeme zaradiť:

  • Peter Schiff – generálny riaditeľ a hlavný stratég Euro Pacific Capital hovorí, že jediná kryptomena, ktorú by podporil, je tá, ktorá je krytá zlatom. Peter Schiff nedávno kritizoval aj spotové ETF pre Bitcoin. Tvrdí, že ľudia budú napokon predávať spätne za doláre.
  • Warren Buffett – generálny riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway dodnes verí, že Bitcoinu chýba akákoľvek vnútorná hodnota. Ešte v roku 2018 označil Bitcoin za jed na potkany.
  • Bill Gates – spoluzakladateľ Microsoftu je známy svojim negatívnym názorom na Bitcoin. Verí totiž, že kryptomeny nijako neprispievajú do spoločnosti. Dokonca má názor, že Bitcoin sa využíva predovšetkým na nelegálne aktivity a je potrebné sa ho zbaviť.

Ak sa viac zaujímate o Bitcoin, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.