Nesmrteľnosť už v roku 2030? Umožniť to má táto technológia

  • Nesmrteľnosť je pomerne rýchlo dosiahnuteľná.
  • Postupne na ňu siahame rozvojom technológií.
  • Odhadovaným rokom je 2030.
Technológie Nesmrteľnosť už máme na dosah
Nesmrteľnosť už máme na dosah. Zdroj: shutterstock.com/Jacob Lund
Best Wallet PCBitmarkets

Nesmrteľnosť bola oddávna snom ľudstva. V posledných rokoch sa vedci a vizionári zaoberajúci sa predlžovaním ľudského života zameriavajú na dosiahnutie tzv. “longevity escape velocity”, teda bodu, kedy sa rýchlosť predlžovania ľudského života stane rýchlejšou, ako rýchlosť jeho prirodzeného starnutia. Jedným z hlavných propagátorov tejto myšlienky je José Luis Cordeiro, ktorý tvrdí, že biologická nesmrteľnosť by mohla byť dosiahnutá už do roku 2030.

Čo je longevity escape velocity

Longevity escape velocity (LEV) je koncept, ktorý prvýkrát predstavil biogerontológ Aubrey de Grey. Ide o bod, kedy pokroky v medicíne a technológii umožnia predlžovať ľudský život rýchlejšie, než ako starneme. V praxi to znamená, že každým rokom bude možné pridať k životu viac rokov, než koľko stratíme starnutím, čím sa teoreticky dosiahne nesmrteľnosť.

José Luis Cordeiro je jedným z popredných zástancov tohto konceptu. Podľa neho sú súčasné vedecké a technologické pokroky v oblasti regeneratívnej medicíny, genetiky a umelého inteligencie kľúčové pre dosiahnutie LEV. Cordeiro verí, že do roku 2030 budeme schopní zvrátiť proces starnutia a dosiahnuť stav biologickej nesmrteľnosti.

Cordeiro tvrdí, že technologické a vedecké pokroky, ktoré zažívame, nám umožnia dosiahnuť biologickú nesmrteľnosť už v nasledujúcich desaťročiach. Tieto pokroky zahŕňajú niekoľko oblastí, a to regeneratívnu medicínu, genetické inžinierstvo, umelú inteligenciu či nanotechnológie.

Tieto oblasti umožnia dosiahnutie nesmrteľnosti
  1. Regeneratívna medicína: Techniky ako regenerácia tkanív, kmeňové bunky a 3D tlač orgánov umožnia obnovu poškodených častí tela a predĺženie jeho funkčnosti.
  2. Genetické inžinierstvo: Úpravy genetického kódu môžu odstrániť alebo opraviť mutácie, ktoré spôsobujú choroby a starnutie.
  3. Umelá inteligencia: AI môže analyzovať obrovské množstvo zdravotných dát a identifikovať nové spôsoby liečby a prevencie chorôb.
  4. Nanotechnológia: Miniatúrne roboty môžu opraviť poškodené bunky a tkanivá na molekulárnej úrovni.

 

Tieto technológie spolu vytvárajú základ pre revolúciu v oblasti zdravotnej starostlivosti a predlžovania života, ktorú Cordeiro a jeho kolegovia nazývajú “technologická singularita”.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Je nesmrteľnosť reálna?

Napriek optimizmu Cordeira a jeho nasledovníkov existujú aj skeptici, ktorí upozorňujú na výzvy a nejasnosti spojené s dosiahnutím biologickej nesmrteľnosti. Medzi hlavné obavy patria etické otázky, ako aj technické a finančné výzvy spojené s vývojom a implementáciou týchto technológií.

Etické otázky zahŕňajú dilemy týkajúce sa prístupu k nesmrteľnosti, distribúcie zdrojov a dopadu na spoločnosť a životné prostredie.  Kritici tiež poukazujú na to, že súčasné technologické pokroky sú síce sľubné, ale stále nie sú dostatočne vyvinuté na dosiahnutie tak ambicióznych cieľov v krátkodobom horizonte.

Napriek týmto výzvam zostáva José Luis Cordeiro optimistický. Verí, že ľudstvo je na prahu novej éry, kde biologická nesmrteľnosť nebude len sci-fi, ale realitou. Ak sa jeho predpovede naplnia, do roku 2030 môžeme zažiť revolúciu v oblasti zdravotnej starostlivosti, ktorá zmení naše chápanie života a starnutia.

Memex PC bannerOkazio mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.