Neprimerane vysoké ceny na Slovensku zostanú aj naďalej. Vláda neschválila opatrenia na zmenu

  • Poslanci neposunuli návrh zákona, ktorý mal zaviesť pokuty pre firmy za neprimerané ceny.
  • Slováci utekajú za lacnejšími nákupmi do susedných krajín.
Novinky Ceny potravín sú na Slovensku vyššie ako v zahraničí
Ceny potravín sú na Slovensku vyššie ako v zahraničí. Zdroj: shutterstock.com/NeonShot
Catslap PC banerAnycoin mobil banner

Opatrenie na zamedzenie nežiaduceho cenového vývoja v podobe zákazu dohodnúť novú formu neprimeranej ceny, sa neustanoví. Vyplývalo to z návrhu novely zákona o cenách z dielne poslancov Národnej rady (NR) SR z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ, ktorý parlament vo štvrtok neposunul do druhého čítania.

Každý podnikateľský subjekt, ktorý pôsobí nielen na slovenskom trhu, ale zároveň aj na trhu niektorého zo susedných štátov, ktoré sú členmi EÚ, a ktorý dosiahol minimálne ročný obrat vo výške 50 miliónov eur na Slovensku, bude mať povinnosť harmonizovať svoju cenotvorbu pri predaji rovnakých potravín od rovnakého výrobcu v rovnakom obchodnom reťazci,” uviedli predkladatelia.

Nemohol by tak podľa nich predávať na tuzemskom trhu tento tovar za vyššiu cenu, než ho predáva v ostatných krajinách, kde pôsobí.

Poslanci navrhovali pokuty za neprimerané ceny

Porušenie tejto povinnosti malo byť vyhodnotené ako porušenie cenovej disciplíny a malo ho byť možné sankcionovať v rámci aktuálne platných sankčných mechanizmov.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slováci utekajú za lacnejšími nákupmi k susedom

Návrh zákona reaguje na dlhodobo existujúci negatívny jav, ktorý je možné označiť ako „nútená nákupná turistika.” Tento pojem opisuje situáciu, keď sú občania Slovenskej republiky nútení cestovať do okolitých susedných krajín s úmyslom nakúpiť potraviny a potravinárske výrobky za výhodnejšie ceny než na slovenskom vnútornom trhu,” dodali predkladatelia.

txbOkazio mobil