Nepríjemný šok pre Slovákov: Za lieky na predpis budeme možno platiť plné sumy

  • Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou chce otvoriť tému revízie ochranných limitov poistencov.
  • Riešili by sa najmä doplatky za lieky na predpis.
  • Extrémne to zaťažuje zdravotnícky systém na Slovensku.
Off topic Budeme za lieky platiť plné sumy?
Budeme za lieky platiť plné sumy? Zdroj: shutterstock.com/BearFotos/SvitlanaRo
BitmarketsBitmarkets

Sme zvyknutí na to, že pri liekoch na predpis si ako poistenec neplatíme plnú sumu, ale len časť z nej. Tento systém by sa však mohol do budúcnosti zmeniť, ale k horšiemu. O téme informoval denník Pravda.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) odporúča štátu, aby otvoril otázku revízie ochranných limitov poistencov na doplatky na lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky. Na potvrdenie svojej prognózy dokonca vypracoval porovnanie medzi Slovenskom a Českom.

Úrad na základe zistených dát prišiel k záveru, že zavedenie nulových ochranných limitov na Slovensku v roku 2022 viedlo k výraznému zvýšeniu vrátených doplatkov na lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky. Pre časť poistencov spotreba týchto komodít nepredstavovala žiadne dodatočné výdavky, a teda ani brzdu, ktorá limituje dopyt a eliminuje nadspotrebu.

Analýza ÚDZS ďalej ukázala, že Slovensko oproti Česku má veľkorysejšie nastavené ochranné limity, čo sú vlastne hranice, od ktorých všetky ďalšie platby zdravotné poisťovne už vracajú svojim poistencom.

To sa môže odraziť na našich peňaženkách

To sa môže odraziť na našich peňaženkách. Zdroj: shutterstock.com/New Africa

Od roku 2022 dokonca pre niektorých poistencov platí nulový ochranný limit, teda za lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky nedoplácajú ani cent.

Práve nulový ochranný limit predstavuje najväčší rozdiel medzi slovenským a českým zdravotníctvom. Hoci systém u našich susedov prešiel počas rokov viacerými zmenami, tak nikdy tam nemali niečo ako nulový ochranný limit.

V jednoduchosti to znamená, že český poistenec sa aspoň minimálnou hodnotou podieľa na sume vyššie zmieňovaných vecí. Všetko to smeruje napríklad k eliminácii nadspotreby liekov.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.