Nemecko je čoraz viac ekonomicky závislé od totalitnej Číny

Ekonomika Nemecko je stále závislejšie na Číne
Nemecko je stále závislejšie na Číne. Zdroj: Shutterstock.com/FatihYavuz
BITmarkets BITmarkets

Najnovšie zistenia poukazujú na fakt, že Nemecko je ekonomicky závislé od Číny oveľa viac, ako sa pôvodne myslelo. Tento stav však neplatí obojsmerne, čo by mohlo predstavovať v budúcnosti veľký politický problém. Autor tejto štúdie nemecký ekonóm Jürgen Matthes varuje pred touto situáciou.

Ako informuje agentúra Reuters, v roku 2022 sa nemecká ekonomika stala závislejšou od Číny a priame investície a obchodný deficit dosiahli nové maximá. Nemecko si tento problém uvedomuje a Berlín čelí politickému tlaku s cieľom odkloniť sa od Pekingu. Nielenže sa závislosť Nemecka na totalitnej krajine zvyšuje, ale dokonca prehlbuje v podobe oslabenia exportu do Číny. Tieto údaje spracoval Nemecký ekonomický inštitút (IW), ktorý sa odvoláva na navyšujúcu sa lokálnu produkciu na čínskom trhu.

Navyšujúci sa export z Číny.

Navyšujúci sa export z Číny. Zdroj: Shutterstock.com/Catstyecam

Mohlo by ťa zaujímať: Bývalý kongresman Ron Paul: „Som absolútne presvedčený, že nastane kolaps americkej ekonomiky. Likvidácia je nevyhnutná”

Nemecko čelí neľahkej situácii

Matthes v štúdii varuje, že vysoká závislosť Nemecka od Číny predstavuje politický problém, predovšetkým pre postoj Číny voči vojne na Ukrajine a prebiehajúcemu konfliktu s Taiwanom:

Napriek týmto nebezpečenstvám a problémom sa ekonomicky vzájomná závislosť s Čínou v prvej polovici roku 2022 uberá nesprávnym smerom obrovským tempom.

Štúdia taktiež obsahuje kalkuláciu nemeckých investícií v Číne. Tie dosiahli v prvom polroku 2022 zhruba 10 miliárd eur. Zaujímavé je však porovnanie s predošlým polrokom, keď investície dosahovali 6,2 miliardy eur a išlo o maximálnu polročnú hodnotu od prelomu tisícročia.

Nemecko importovalo čínske tovary medziročne o 45,7 % viac v prvom polroku 2022. Schodok v obchode s Čínou tak predstavuje už skoro 41 miliárd eur. Tento trend bude pravdepodobne pokračovať.

Prečo Nemecko tak prudko navýšilo investície v Číne a prehlbuje tak svoju závislosť? Dôvodom je určite silný predajný trh, ktorý poskytuje Čína. Investície sú tak poháňané vidinou zisku v krátkodobom horizonte, čo však v konečnom dôsledku môže postaviť nemeckú ekonomiku do neľahkej situácie, ktorej čelí už dnes.

Prečítaj si tiež: Nemecko: Najväčšia európska ekonomika do roku 2030 môže prísť o viac ako 260 miliárd eur!

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: reutersTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.