Nemecké automobilky v šoku: Donald Trump z nich chce urobiť americké spoločnosti

  • Trump plánuje zaviesť clá na všetky dovážané tovary vrátane automobilov.
  • Nemecký automobilový priemysel čelí poklesu ziskov a dopytu na globálnom trhu.
  • Analytici varujú, že clá by zasiahli nielen výrobcov, ale aj celé dodávateľské reťazce.
Ekonomika Donald Trump chce nemecké automobilky
Donald Trump chce nemecké automobilky. Zdroj: shutterstock.com/Anna Moneymaker
Wallstreetpepe PC banerKvakomat mobil

Donald Trump plánuje zaviesť clá na dovoz automobilov. Volkswagen, BMW a Mercedez-Benz – všetky tieto nemecké automobilky už dnes čelia významným problémom na pôde globálneho trhu. Prípadné zavedenie ciel v USA by situáciu výrazne zhoršilo, uvádza správa CNBC.

Donald Trump chce nemecké automobilky

Znovuzvolený americký prezident je známy svojou proamerickou politikou zameranou predovšetkým na národné záujmy. Opakovane vyjadril zámer podporiť domáce americké automobilky na úkor zahraničných. Dokonca počas svojej predvolebnej kampane uviedol, že chce, aby sa „nemecké automobilky stali americkými spoločnosťami”.

Nedávno sme vás informovali, že Trump zavedie clá v prvom rade voči Číne, Kanade a Mexiku. Očakáva sa zvýšenie vo výške 10 až 25 %, pričom ako ďalšia bude nasledovať Európska únia (EÚ).

Problémy nemeckých automobiliek

Nemeckí výrobcovia, ako sú Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz, už teraz čelia veľkým výzvam. Slabý dopyt v Číne a globálne ekonomické problémy zasiahli ich ziskovosť. Všetky spoločnosti hlásia pokles akcií od 13 do 23 %. Zvýšenie ciel by však negatívne zasiahlo aj dodávateľské reťazce a všetky pridružené sektory, ako napríklad chemický a oceliarsky priemysel.

Je prirodzené, že reštriktívnu politiku zo strany Trumpa už nemecké automobilky očakávajú. Volkswagen napríklad uviedol, že väčšina ich vozidiel predávaných v USA sa už vyrába v Severnej Amerike, čím spĺňajú kritériá bezcolného obchodovania. BMW a Mercedes-Benz očakávajú konštruktívny dialóg.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Clá sa dotknú aj Slovenska

Európa čelí výzve, ako reagovať na Trumpove obchodné praktiky. Na druhej strane clá môžu byť príležitosťou pre Európu zrýchliť svoj prechod na čisté technológie a elektrické vozidlá. Tento trend sa priamo dotýka aj Slovenska, keďže na obyvateľa vyrábame najviac osobných vozidiel na svete.

Len pre predstavu, Nemecko predstavuje podľa údajov Trading Economics až 21 % slovenského exportu. Popri Česku a Holandsku sme jedna z najzávislejších ekonomík od Nemecka. To znamená, že colná politika Trumpa priamo zasiahne aj náš automobilový priemysel, čím sa Slovensko stane účastníkom obchodnej vojny.

Slovenský export podľa krajín

Slovenský export podľa krajín. Zdroj: Trading Economics

V nedávnom článku od CNBC nás dokonca nazvali Detroitom Európy. Detroit bol kedysi symbolom automobilového priemyslu a priemyselného pokroku, no nakoniec mesto skrachovalo a ostali v ňom prázdne závody.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbMemex mobil banner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.