Mobil reklama GuardiannnPC reklama Guardiannn

Nehnuteľnosti v Dubaji viete kúpiť aj za kryptomeny. Odborník prezradil, ako to funguje

  • Michal Fusek má dlhoročné skúsenosti na trhu s realitami.
  • Už roky pôsobí v Dubaji.
  • Vysvetlil nám, čo všetko môžete investíciou získať.
Plus Michal Fusek nám porozprával o investovaní v Dubaji
Michal Fusek nám porozprával o investovaní v Dubaji. Zdroj: Michal Fusek/Archív
BitmarketsBitmarkets

Slováci milujú dovolenky v Dubaji, no v posledných rokoch v ňom čoraz viac poškuľujú aj po investičných možnostiach. Práve preto sme sa rozhodli urobiť rozhovor s odborníkom na miestny realitný trh.

Na otázky nám odpovedal Michal Fusek, odborník na dubajské nehnuteľnosti a realitný agent so skúsenosťami v medzinárodných transakciách. V rozhovore nám priblížil hlavné rozdiely fungovania trhu na Slovensku a v Dubaji a poradil, čo by mali slovenskí investori zvážiť pred vstupom na tento dynamický trh.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Taktiež sa dozviete, aké sú výhody a nevýhody investovania v tejto krajine. Pre krypto nadšencov nám hneď na úvod expert prezradil, že v Dubaji môžu investori vyplatiť nehnuteľnosť aj v digitálnych menách priamo developerovi.

Ďalšia výnimočná vec je, že po nedávnej zmene v legislatíve môžu aj miestni zamestnanci dostávať mzdu v kryptomenách.

V čom vidíte hlavné rozdiely medzi realitným trhom v Dubaji a na Slovensku?

Hlavné rozdiely spočívajú predovšetkým v prístupnosti a dynamike trhu. V Dubaji je vlastníctvo nehnuteľností pre zahraničných investorov veľmi otvorené, môžu vlastniť 100 % nehnuteľnosti.

Na Slovensku je vlastníctvo pre zahraničných kupujúcich prísnejšie regulované. Štúdie z propertymonitor.ae ukazujú, že Dubaj má tiež výrazne rýchlejší rast cien nehnuteľností, pričom v posledných rokoch sa ceny v niektorých lokalitách zvýšili o 20 % ročne. To je v kontraste so stagnáciou a dokonca poklesom cien, ktoré môžeme vidieť na slovenskom trhu.

Čo najviac ovplyvňuje ceny nehnuteľností v tejto krajine?

Ceny nehnuteľností v Dubaji sú ovplyvnené niekoľkými faktormi. Rýchly rast populácie a migračný potenciál prispievajú k vysokému dopytu.

Príliv obyvateľov

Len minulý rok sa do Dubaja prisťahovalo viac ako 100 000 nových obyvateľov. Ďalšie faktory zahŕňajú záujem o Dubaj ako investičnú destináciu, ekonomickú stabilitu krajiny, priame zahraničné investície a plány na rozvoj infraštruktúry.

Napríklad, v predchádzajúcom roku vzrástol dopyt po luxusných nehnuteľnostiach o 30 %, čo potvrdzuje report propertymonitor.ae.

Ktorý typ nehnuteľností v Dubaji priťahuje slovenských kupujúcich?

Slovenskí kupujúci majú záujem najmä o apartmány v strategicky výhodných lokalitách, ako sú Dubai Marina, Business Bay či Downtown Dubai.

Tieto oblasti kombinujú moderné bývanie s dostupnosťou občianskej vybavenosti.

Súčasne sú populárne aj lokality s dobrým rastovým kapitálovým potenciálom počas výstavby a vysokým prenájmovým potenciálom, ako sú napríklad Jumeirah Village Circle, Jumeirah Lake Towers a Arjan.

Napríklad jeden z našich klientov kúpil apartmán za cca 180 000 eur v časti JLT. Klient zaplatil zatiaľ 50 % a zvyšných 50 % zaplatí až pri jeho dokončení v roku 2025. Dnes vie klient tento apartmán predať za 250 000 eur.

Michal Fusek s kolegyňou

Michal Fusek s kolegyňou. Zdroj: Michal Fusek/Archív

S akými právnymi výzvami by sa mohli stretnúť Slováci pri kúpe nehnuteľnosti v Dubaji?

Späť
Strana 1/3Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.