- Najžiadanejší odborníci si môžu prísť mesačne aj na štvortisícové sumy.
- Fluktuácia na trhu práce bola v roku 2023 najnižšia za posledných 15 rokov.
- Reálne mzdy by mali v tomto roku vzrásť o 0,7 percenta, čo predstavuje pozitívnu zmenu.
Slovenský pracovný trh čelí významným výzvam. Až 69 percent zamestnávateľov očakáva problémy pri hľadaní kvalifikovanej pracovnej sily, najmä v oblastiach IT, financií, komunikačných služieb a stavebníctva. Situácia sa prejavuje aj na platových podmienkach – najžiadanejší odborníci si môžu prísť mesačne aj na štvortisícové sumy. Informuje o tom denník Pravda.sk.
Najvyššie platové ohodnotenie ponúkajú zamestnávatelia psychiatrom, v priemere až 4 500 eur mesačne. „Na Slovensku máme len približne 300 psychiatrov, čo predstavuje päť odborníkov na 100-tisíc obyvateľov. Pacienti tak často čakajú na pomoc aj niekoľko mesiacov,” potvrdzuje kritickú situáciu Katarína Nováková Rudinská z personálnej agentúry Lugera & Maklér.
Vysoké platy sa ponúkajú aj v manažérskych pozíciách. Generálni riaditelia si môžu zarobiť takmer 4-tisíc eur, riaditelia IT oddelení a country manažéri približne 3 800 eur mesačne. Celkovo priemerný ponúkaný plat v pracovných inzerátoch dosiahol vlani 1 490 eur, čo predstavuje medziročný nárast o 70 eur.
Situácia na trhu práce je plná paradoxov. „Firmy budú aj naďalej čeliť problémom s hľadaním kvalifikovaných pracovníkov, najmä v špecializovaných odboroch. Zároveň pozorujeme nižšiu ochotu zamestnancov meniť pracovné miesto, keďže situácia sa javí ako menej stabilná,” vysvetľuje Nováková Rudinská.
Podľa údajov Inštitútu finančnej politiky bola fluktuácia na trhu práce v roku 2023 najnižšia za posledných 15 rokov. Tento trend ovplyvnila najmä koronakríza a následná energetická kríza, ktorá priniesla dvojcifernú infláciu a zvýšila neistotu na trhu práce.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Významným faktorom ovplyvňujúcim trh práce je aj demografický vývoj. Ku koncu novembra minulého roka vyplácala Sociálna poisťovňa už 1,133 milióna starobných dôchodkov a takmer 40-tisíc predčasných starobných dôchodkov. Medziročne sa počet dôchodcov zvýšil o desaťtisíce.
Národná banka Slovenska predpovedá, že zamestnanosť by mala zostať stabilná. „Z trhu práce odchádza čoraz väčší počet ľudí pre demografické zmeny. Prípadné straty zamestnania spôsobené slabším ekonomickým výkonom by mali byť len dočasné,” uvádza centrálna banka.
Reálne mzdy by mali v tomto roku vzrásť o 0,7 percenta, čo predstavuje pozitívnu zmenu oproti minulému roku, kedy o rovnaké percento klesli. Znamená to, že rast miezd by mal prvýkrát po dlhšom čase prekonať nárast cenovej hladiny.