NBS zasahuje proti kryptomenovým podvodom. Regulácie rýchlo napredujú

  • Regulácie kryptomien sú stále len v počiatočnej fáze.
  • EÚ zaviedla komplexný regulačný rámec kryptomien s názvom MiCA.
  • NBS plánuje verejnosť pravidelne vzdelávať z dôvodu vysokého počtu podvodov.
Novinky Kryptomeny a regulácia MiCA
Kryptomeny a regulácia MiCA. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/Novikov Aleksey
BitmarketsWallstreetpepe ICO mobil baner

V nedávnom prieskume s názvom Krypto pod lupou Národná banka Slovenska (NBS) upozornila na rozširujúce sa podvody v sektore kryptomien. Odhaduje sa, že tisíce Slovákov bolo okradnutých a škody sa pohybujú od pár desiatok eur po stovky tisíc. Navyše je malá šanca, že sa obete dostanú ku svojim financiám.

Regulácie kryptomien na Slovensku napredujú

Práve podvody sú jedným z hlavných dôvodov, prečo NBS aktívne presadzuje dohľad nad trhom, ktorý bude účinný od 30.12.2024. Napriek tomu, že kryptomeny existujú už 15 rokov, až teraz môžeme byť svedkami komplexného plánu regulácie tohto odvetvia. Obrázok nižšie zobrazuje, ktoré segmenty kryptomenového sektoru sú a ktoré ešte nie sú regulované.

Pôsobnosť regulácií kryptomien

Pôsobnosť regulácií kryptomien. Zdroj: NBS

Európska únia (EÚ) je, dá sa povedať, priekopníkom v komplexnej regulácii kryptomien. Môže za to regulačný rámec MiCA. Nasledujúci obrázok poukazuje na pokročenie tohto rámca a aj na to, v akej fáze sa momentálne MiCA nachádza. Taktiež môžeme vidieť, ako bude prebiehať odovzdávanie živnostenského oprávnenia v tomto sektore.

Čo je MiCA?

Cieľom nariadenia MiCA je podporiť používanie inovatívnych technológií stanovením regulačného rámca, ktorý sa vzťahuje na kryptomenové aktíva, emitentov kryptomenových aktív a poskytovateľov služieb v tejto oblasti. Nariadenia EÚ sú priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch EÚ.

Proces MiCA

Proces MiCA. Zdroj: NBS

Výsledkom regulácie má byť zníženie počtu poskytovateľov kryptomenových aktív, čím sa zvýši kvalita služieb a ochrana spotrebiteľa. Napriek tomu NBS upozornila, že kryptomeny ostávajú stále rizikové aktívum a je potrebné aj naďalej dávať pozor na podvody.

Vysvetlivky
  • CASP – poskytovateľ služieb kryptomenových aktív
  • VASP – poskytovateľ služieb zmenárne virtuálnej meny/peňaženky virtuálnej meny
  • MiCA – európska regulácia kryptomenových aktív
Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.