NBS upozorňuje na nový podvod. Jediný telefonát vás môže stáť celý majetok

  • Podvodníčka s východným prízvukom telefonuje ľuďom a vydáva sa za zamestnankyňu NBS.
  • Národná banka Slovenska nikdy telefonicky nekontaktuje klientov komerčných bánk.
  • Podvodníci volajú z čísel maskovaných ako oficiálna ústredňa centrálnej banky.
Novinky NBS upozorňuje na nový podvod
NBS upozorňuje na nový podvod. Zdroj: Shutterstock.com/JOURNEY STUDIO7, Africa Studio
BITmarkets Valentín PCKvakomat mobil

Národná banka Slovenska vydala jasné odporúčania pre prípad podozrivého kontaktu. Najdôležitejším krokom je okamžité prerušenie akejkoľvek komunikácie s osobou vydávajúcou sa za zamestnanca NBS.

Centrálna banka dôrazne varuje pred poskytovaním osobných údajov či dokumentov vrátane kópií dokladov totožnosti. Rovnako nebezpečné je klikanie na odkazy, ktoré podvodníci môžu zaslať rôznymi komunikačnými kanálmi.

Experti z NBS zdôrazňujú, že podvodníci často využívajú sociálne siete a komunikačné aplikácie na získanie dôvery obetí. Preto je potrebné byť mimoriadne ostražitý pri akejkoľvek neočakávanej komunikácii týkajúcej sa finančných záležitostí.

Telefónne čísla dokážu podvodníci zneužiť

Telefónne čísla dokážu podvodníci zneužiť. Zdroj: shutterstock.com/Artem Oleshko

Ak ste už poskytli citlivé informácie alebo kópie dokladov, je potrebné bezodkladne kontaktovať Policajný zbor SR. Pri prezradení údajov o platobných kartách či prístupov do internetového bankovníctva treba ihneď informovať svoju banku.

Národná banka Slovenska sa aktívne zapája do celoeurópskej kampane proti finančným podvodom, ktorú koordinuje Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA). Cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o rôznych formách finančných podvodov a poskytnúť občanom nástroje na ich rozpoznanie a prevenciu.

Pri pochybnostiach o dôveryhodnosti komunikácie môžete kontaktovať NBS na e-mailovej adrese [email protected] alebo nahlásiť podozrivé aktivity na [email protected].

SpäťStrana 2/2
Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.