- Slovensko vstupuje do obdobia výrazného ekonomického spomalenia.
- Centrálna banka znížila očakávaný rast z 2,3 na 1,9 percenta a varuje pred infláciou.
- Situáciu komplikuje globálna neistota, obchodné napätie a nutnosť konsolidácie..
Slovensko stojí pred náročným ekonomickým obdobím, upozorňuje Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej aktuálnej jarnej predikcii. Centrálna banka opätovne zhoršila výhľad ekonomiky krajiny a predpovedá pomalší rast, než sa pôvodne očakávalo. Podľa najnovších údajov by slovenská ekonomika mala v tomto roku rásť len o 1,9 percenta namiesto pôvodne predpokladaných 2,3 percenta.
Rastúca neistota je hlavným dôvodom zhoršenia prognózy. Ako uviedol guvernér NBS Peter Kažimír:
Riziko obchodných vojen, pretrvávajúca nepredvídateľnosť pri cenách energií, naše neutíchajúce problémy s konkurencieschopnosťou, ale aj geopolitické hrozby. To všetko zvyšuje neistotu správania vlád, firiem a domácností.”
Inflačné tlaky a konkurencieschopnosť
Okrem pomalšieho ekonomického rastu očakáva NBS aj mierne vyššiu infláciu, ktorá by mala dosiahnuť 4,3 percenta namiesto pôvodne predpokladaných 4,1 percenta. Za týmto nárastom stojí viacero faktorov.
Kažimír označil za problém najmä ceny energií a poľnohospodárskych plodín, ale aj skutočnosť, že „zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) sa v našom sektore služieb neprejavilo takmer vôbec.”
Slovensko stráca konkurencieschopnosť na svetových trhoch, čo sa prejavuje slabším výkonom priemyslu a pomalším rastom vývozu. Guvernér NBS zdôraznil „naliehavú potrebu obnoviť konkurencieschopnosť európskej aj slovenskej ekonomiky investíciami do inovácií, modernizácie či vzdelávania.”

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Slovensko v tieni konsolidácie a globálnych hrozieb
Ekonomickú situáciu ďalej komplikuje nevyhnutná konsolidácia verejných financií. Hoci finančné trhy dôverujú sľubu vlády pokračovať v konsolidácii, tento záväzok vyvoláva obavy v podnikateľskom prostredí.
Každého zaujíma, akú podobu budú mať ďalšie balíky uťahovania opaskov,” povedal Kažimír.
Napriek pesimistickým prognózam existujú aj pozitívne aspekty. Centrálna banka očakáva, že reálne príjmy slovenských domácností budú v nasledujúcich rokoch naďalej rásť. Takisto predpovedá mierne nižšiu mieru nezamestnanosti, hoci s výhradou možného zhoršenia pod vplyvom globálnych obchodných sporov.
Ako uzavrel guvernér NBS:
Vláda môže prispieť k lepšej predvídateľnosti ekonomického vývoja, a to pomocou jasného a kredibilného viacročného plánu konsolidácie, ako aj plánu v oblasti cien energií pre domácnosti.”
V najbližších troch rokoch očakáva NBS rast slovenskej ekonomiky približne na úrovni 2 percent, čo predstavuje významné spomalenie oproti optimistickejším prognózam z minulosti.