[Názor] Budúcnosť Bitcoinu aj altcoinov je žiarivá – Ako si povedú kryptomeny v nasledujúcich rokoch

Okazio PCBitmarkets

Neistota, ktorá vznikla pri bear markete stále pretrváva. Hoci sa BTC náhlivo ženie smerom nahor, tak stav altcoinov zostáva nelichotivý. To ma doviedlo k hypotéze, ako by mohol s veľkou pravdepodobnosťou vyzerať nadchádzajúci cyklus. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim vymenovať dôvody, prečo by mal budúci cyklus vyzerať nádejne a z čoho pramení moja istota.

História je múdrou radkyňou

V prvom rade je nutné si povedať, z akých predpokladov vychádzam. Na základe týchto faktov by potom mal byť každý čitateľ sám schopný zvážiť, či je moja úvaha relevantná alebo nie.

  • Cena BTC má cyklický charakter. História vývoja ceny jednoznačne ukazuje cyklickú, vzostupnú tendenciu. Mnohí ju pripisujú halvingu. Osobne vidím dve možnosti. Halvingy a zároveň trhové pravidlá. Na náš účel je však fakt, že cena BTC má cyklický charakter, kľúčová.
  • Kritické chyby sa neobjavujú ani u altcoinov. Zatiaľ sa zdá, že aj väčšina altcoinov je pomerne rezistentná ku kritickým chybám (príkladom môže byť napríklad vytvorenie 180 miliárd BTC v jeho počiatkoch). Dokonca aj double-spend útoky sú pomerne zriedkavé, hoci pri malých altcoinoch sú relatívne jednoduché na prevedenie.
  • Infraštruktúra rastie až prekvapivo rýchlo. Od čias jedinej burzy Mt.Gox sme prešli dlhú cestu. Búrz je naozaj extrémne vysoké množstvo a hoci stále trpia desivými neduhmi, tak neohrozujú celú komunitu, pretože je rozdelená do rôznych systémov. Alternatív je dostatok.
  • Smart money, čiže inštitucionálne peniaze, vstupujú do priestoru. To je vidieť na úsilí firiem ako Bakkt, Fidelity alebo Coinbase PRO. Veľké spoločnosti budujú riešenie pre inteligentné peniaze a nikto by nevynakladal obrovské finančné prostriedky, ak by nemal dostatočné dôkazy na to, že to má cenu. A tzv. inteligentné peniaze nebudú vstupovať do neprebádaných vôd len tak.
  • Bitcoin má jednoznačne a dlhodobo stúpajúcu cenovú tendenciu. Tento viditeľný trend ma vedie k presvedčeniu, že sme na dobrej ceste. Hodnotu má samozrejme až v spojení so všetkými predchádzajúcimi bodmi, pretože indikujú, že technológia blockchain je funkčná a navyše potrebná.

Predikcie sú ošemetné

Na základe predchádzajúcich argumentov sa dá odhadovať, ako by mohla vyzerať budúcnosť kryptomien. V prvom rade teda platí predpoklad, že cyklický vývoj ceny bude pokračovať a stojíme na prahu nového cyklu. História radí, že je to rozumný predpoklad, ako je vidieť na grafe vyššie.

Samo o sebe by to však nestačilo, ale fakt, že na trh s blockchainom vstupujú giganti ako Samsung, ICE alebo napr. Nestlé a Starbucks značí, že veľa úspešných spoločností v blockchain technológii vidí budúcnosť. Aj preto nie je terajšia situácia porovnateľná s Beanie Babies (plyšové hračky a špekulácie o raste ceny ako zberateľskej hodnoty pri priemyselne vyrábanom produkte) alebo s tulipánovou mániou (obrovská prestíž tulipánov, ktorej sa BTC dnes rozhodne neteší a je naozaj ťažké porovnávať dnešnú digitálnu cutting- edge technológiu s tulipánmi v polovici 17. storočia).

Každá predikcia budúcnosti je však ošemetná a neexistuje možnosť, ako jednoznačne predvídať budúcnosť v takom komplexnom svete, v ktorom žijeme. Tým sa dostávame k tomu, prečo byť optimistom vo vzťahu k budúcnosti kryptomien ako z technologického, tak aj z finančného hľadiska.

Budúcnosť bude krásna

V nasledujúcich 2 – 4 rokoch by nás mala čakať príjemná budúcnosť. Cena BTC bude postupne rásť, pretože záujem o BTC má naozaj veľká kopa ľudí aj inštitúcií a obmedzené množstvo povedie k rastu ceny. Nejde však len o záujem inštitúcií. Stále existuje veľa hodlerov, ktorí sú ochotní ďalej nakupovať v prípadoch cenových prepadov. Inštitucionálne brány sa ešte len otvárajú a množstvo spoločností signalizuje záujem.

Investície do infraštruktúry digitálnych mien plynú zo všetkých strán. Samotné burzy teraz zvládajú viac záujemcov a sú lepšie pripravené na budúci príval nových zákazníkov (neschopnosť búrz registrovať nových záujemcov signalizovala prasknutie bubliny na konci roka 2017).

Kľúčovým je tiež fakt, že kryptodeveloperov pribúda. Respektíve ich počet bol aj v bear markete stabilný. To dobre ilustruje report od Electric Capital. Z 20 000 v roku 2016 sme sa dostali na hranicu 140 000 v roku 2019. Kryptomenový svet tak láka talenty aj peniaze zo všetkých smerov.

FOMO prospieva altcoinom

V nasledujúcich 2 – 4 rokoch je tak podľa mňa pravdepodobné, že uvidíme vzrastajúcu cenu BTC spoločne s rastúcim záujmom od inštitúcií. S väčším mediálnym pokrytím postupne príde aj vlna retail investorov, ktorí budú chcieť svoj kus koláča. BTC v tom čase bude možné kupovať len po fragmentoch, a teda sa opäť zopakuje altcoinová horúčka. Každý ďalší retailový investor bude chcieť získať svoje rekordné percentuálne zisky, ktoré BTC už nebude poskytovať a tak budú vsádzať na altcoiny. To opäť poženie ich cenu nahor. A nakoniec to povedie aj k prasknutiu ďalšej bubliny.

Práve rastúca cena altcoinov a presúvanie peňazí medzi nimi a BTC povedie k ďalšiemu nafukovaniu bubliny. A potom príde opäť ochladenie prepáleného trhu, kedy šikovní investori vyberú zisky a mnohým, čo prišli neskoro, zostanú oči pre plač. Osobne by som odhadoval, že cena BTC môže dosiahnuť niekde medzi 100 – 300k dolárov za BTC (vrchol). To však nemá žiadnu hodnotu a je to len a len môj osobný názor. Pevne verím, že nasledujúci cyklus bude mať vyššie popísanú podobu na základe argumentov, ktoré tu padli.

Pozn. hoci v texte často hovorím o altcoinoch, tak nemožno brať túto skupinu ako koherentný celok. Medzi altcoinmi sú veľké rozdiely, to znamená, že veľká časť altcoinov stále môže skončiť v prepadlisku dejín. Je však veľa takých, ktoré majú nádejnú budúcnosť.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Wallstreetpepe PC banertxb