Návod – význam a pôvod pojmov bearish a bullish v tradingu

Plus bullish bearish trend. Zdroj: Shutterstock.com/peterschreiber.media
bullish bearish trend. Zdroj: Shutterstock.com/peterschreiber.media
Kvakomat PC bannerBitmarkets

V dnešnom návode sa zameriame na tému významu a pôvodu pojmov bearish a bullish v obchodovaní. Čo tieto dva protichodné pojmy znamenajú. Aký je ich pôvod? Tieto otázky si zodpovieme v dnešnom článku.

Aká história sa skrýva za týmito pojmami? Vysvetlenie je v celku jednoduché. V minulosti bojovali proti sebe medvede a býci v bojovom kruhu. Dialo sa to bežne v USA v ére zlatej horúčky v Kalifornii. Tento krvavý šport bol nakoniec postavený mimo zákon, ale symbolika týchto dvoch zvierat sa premietla do moderného finančníctva na Wall Street. Predpokladá sa, že výrazy „medveď” a „býk” pochádzajú zo spôsobu, akým každé zviera útočí na svojho protivníka. Býk vyrazí rohy do vzduchu, zatiaľ čo medveď sa zohne nadol. Tieto spôsoby útoku sa stali metaforickým vyjadrením pohybov cien na trhu. Každý trh sa pohybuje v týchto trendoch (smerom hore alebo dolu).

Trend vieme rozdeliť na 3 hlavné typy podľa dĺžky trvania:

  • Primárny – dlhodobý, skladá sa z navýšenia dopytu, korekcie a akumulácie
  • Sekundárny – spätné pohyby oproti primárnemu trendu
  • Terciárny – krátkodobé denné pohyby

Primárny trend možno označiť aj za medvedí alebo býčí. V prípade Bitcoinu je primárny trend býčí a z dlhodobého hľadiska toto digitálne aktívum rastie. Často sa však pojmy býčí a medvedí trh používajú aj na krátkodobej perióde. Poďme si teda vysvetliť, čo presne pojmy medvedí a býči trend znamenajú a aké typy pozícií obchodníci počas týchto trendov využívajú.

Čo teda znamenajú skratky bullish a bearish?

  • Bullish – Označujeme ním rastúci trend na trhu, keď cena rastie. Inak povedané – graf je bullish, resp. cena rastie.
  • Bearish – Označuje cenový pokles na trhu. Pokiaľ obchodník hovorí, že trh je bearish, tak naznačuje, že cena klesá, resp. bude klesať.

Vo VIP Bitcoin Skupine sa naučíš, ako efektívne pracovať so stakingom a trhom. Cieľom tohto projektu je hlavne vzdelávať začínajúcich obchodníkov na burze. Skupina ti zároveň ponúka kompletný obchodný servis od signálov cez webináre až po analýzy trhu. Pokiaľ sa potrebuješ niečo opýtať alebo doladiť, môžeš tak urobiť vždy na štvrtkovom VIP streame. Trading tím ti pomôže. Chcem vstúpiť do skupiny.

Bitcoin Skupinu sleduj aj na Telegrame: https://t.me/czsktrader

Definícia býčieho trhu

Na býčom trhu aktíva vykazujú tendenciu po určitý čas rásť na cene. Toto obdobie môže trvať týždne, mesiace alebo roky. Nie je to však presný výraz. Namiesto toho odkazuje skôr na sebavedomý sentiment medzi investormi. V praxi to znamená, že trh má viac kupujúcich ako predávajúcich. Keď dopyt prevyšuje ponuku, ceny rastú. Býčie trhy sú najbežnejšie, keď ekonomika rastie, nezamestnanosť je nízka a inflácia je trochu krotká. Keď niekto hovorí, že je „býčí” na trhu, znamená to jednoducho, že očakáva nárast ceny. Ak obchodník očakáva rast ceny, potom otvára pozície long.

Definícia medvedieho trhu

Keď niekto povie, že sme na medveďom trhu, verí, že aktíva smerujú nadol. To znamená, že predajcovia prevyšujú počet kupujúcich. Historicky majú medvedie trhy kratšie trvanie ako býčie trhy. Ak aktíva klesnú len na niekoľko dní alebo týždňov, pohyb sa zvyčajne nazýva „stiahnutie” alebo „korekcia”. Na kryptomenovom trhu sú korekcie o čosi prudšie a nie je výnimkou, ak sa vyskytne korekcia 60 až 80 %. V medveďom trhu má obchodník možnosť otvoriť pozíciu short, čo znamená, že očakáva ešte väčší pokles ceny.

Prečítaj si aj: Návod – čo je to support a rezistencia a ako ich správne používať

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.