Národný dlh USA rastie 10-krát rýchlejšie ako populácia

  • Dlh v USA nezastaviteľne rastie a stále prekonáva nové historické maximum.
  • Dlh na jedného Američana vychádza na vyše 103 000 dolárov.
  • Dlh neustále rastie kvôli pôžičkám, ktoré prijíma federálna vláda USA.
Novinky Dlh v USA nezastaviteľne rastie
Dlh v USA nezastaviteľne rastie. Zdroj: shutterstock.com/ImageFlow/FOTOGRIN
Okazio PCKvakomat mobil

Národný dlh USA je bezkonkurenčne najvyšší na svete a neustále rastie kvôli pôžičkám, ktoré prijíma federálna vláda. Súčasný stav dokonca poukazuje na najhorší stav v histórii. Tento dlh zrejme už nikto nezaplatí, pretože vláda si od roku 2020 požičiava zrýchleným tempom, uvádza Finbold.

Dlh v USA rastie 10-krát rýchlejšie ako populácia

Podľa údajov USDebtClock je národný dlh USA na úrovni 34,78 bilióna dolárov. Keďže populácia je 335 milióna, dlh na jednu osobu vychádza na vyše 103 000 dolárov. Pre porovnanie, počas veľkej krízy na konci roku 2008 dosahoval dlh 10,7 bilióna dolárov a populácia 304 milióna, čo predstavovalo dlh na občana len 35 000 dolárov.

Na základe tohto porovnania môžeme usúdiť, že za posledné desaťročie rastie dlh USA 10-krát viac ako populácia. Inak povedané, dlh je nesplatiteľný a podstatne vyšší ako priemerný plat občanov. Medzi rokmi 2008 a 2023 vzrástol vládny dlh o 23,3 bilióna dolárov a očakáva sa, že do konca roku 2024 vzrastie o 26,3 bilióna dolárov. Toto tempo predstavuje 4,5 miliardy dolárov denne.

Národný dlh USA

Národný dlh USA. Zdroj: FRED

Údaje ukazujú, že po silnom poklese miery zadlžovania medzi rokmi 2018 a 2019 sa dlh v posledných rokoch opäť hromadí zrýchleným tempom. Tento problém sa pravdepodobne zhorší, a to bez ohľadu na výsledok nadchádzajúcich prezidentských volieb, ktoré sa konajú už v novembri.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Každý dlhuje každému

Pre porovnanie, druhá najzadlženejšia krajina na svete je Čína, s národným dlhom 14,44 bilióna dolárov. Avšak, populácia v Číne je až 1,47 miliardy, takže dlh na občana vychádza menej ako 10 000 dolárov, čo je 10-krát menej v porovnaní s občanom v USA. Po USA a Číne majú najvyšší dlh Japonsko, Nemecko, Veľká Británia, India, Francúzsko, Taliansko, Brazília a Kanada.

Krajiny s najvyšším dlhom na svete

Krajiny s najvyšším dlhom na svete. Zdroj: USDebtClock

Takmer všetky rozvinuté krajiny na svete sú zadlžené. Z dlhodobého hľadiska ich dlh narastá a preto sa otvára otázka, či niekedy je vôbec možné dlhy splatiť, keď každý dlhuje každému. Neustále rastúci dlh bude bez ohľadu na administratívu v USA závažný a zrejme bude naďalej stúpať.

Chcete úspešne bojovať proti dlhom prostredníctvom investovania? Odporúčame vám pozrieť sa na video nižšie:

Memex PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.