Národná banka Slovenska upozornila na nebezpečnú zraniteľnosť slovenskej ekonomiky

Ekonomika Národná banka Slovenska upozorňuje na zraniteľnosť
Národná banka Slovenska upozorňuje na zraniteľnosť. Zdroj: shutterstock.com/esfera
Okazio PCBitmarkets

Národná banka Slovenska (NBS) vo svojom aktuálnom analytickom komentári zhodnotila stav verejných financií na Slovensku a navrhla vhodné opatrenia na zlepšenie momentálnej situácie, ktorá je kritická. Slovensko bude musieť výrazným spôsobom konsolidovať verejné financie, aby predišlo bankrotu krajiny. Deficit Slovenska je najvyšší zo všetkých krajín Európskej únie a v nasledujúcich rokoch bude ďalej stúpať. Vláda musí čo najskôr prijať razantné opatrenia a nimi zvrátiť negatívny vývoj.

Slovensko má najhoršie verejné financie v EÚ

„Udržateľnosť slovenských verejných financií patrí k najhorším v rámci všetkých členských krajín Európskej únie a predstavuje zásadnú zraniteľnosť slovenskej ekonomiky. Finančné trhy nás v súčasnosti zaraďujú medzi krajiny s jednou z najvyšších úrovní rizikových prirážok v EÚ”, uvádza NBS vo svojom analytickom komentári.

Udržateľnosť verejných financií

Udržateľnosť verejných financií. Zdroj: Národná banka Slovenska

Deficit verejných financií na Slovensku dosahuje aktuálne najvyššiu úroveň od čias veľkej finančnej krízy. Nastavenie rozpočtovej politiky je v súčasnosti také, že verejný dlh bude v najbližších rokoch rásť o 6 miliárd eur ročne.

V porovnaní s inými krajinami eurozóny je rozpočtovaný deficit Slovenska v tomto roku zo všetkých členských krajín menovej únie najvyšší. A zároveň aj výhľad na ďalšie roky má Slovensko z krajín používajúcich euro najhorší.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Národná banka Slovenska navrhuje zmeny v daniach, dôchodkoch a výdavkoch na chod štátu

Udržateľnosť verejných financií je na Slovensku kritická z dôvodu starnúcej populácie a nesprávneho nastavenia dôchodkového systému.

Podľa NBS sú na Slovensku nevyhnutné viaceré opatrenia, ktoré sa týkajú daňovej oblasti, sociálnej politiky a zníženia nákladov na chod štátu.

V oblasti správy daní je podľa NBS nevyhnutné zrušiť výnimky a oslobodenia od daní, zvýšiť daňové zaťaženie negatívnych externalít a zamerať sa na zvýšenie majetkových daní.

Národná banka upozorňuje na to, že celková výška štátom vyplácaných sociálnych dávok v posledných rokoch rapídne vzrástla a v najbližších rokoch bude vo výrazne rastúcom trende pokračovať aj naďalej. Tento vývoj je dôsledkom opatrení, ktoré bývala vláda prijala natrvalo a plošne. „Zmenou adresnosti sociálnych dávok vzniká veľký priestor na konsolidáciu verejných financií tak, aby sa čo najmenej dotkla ohrozených domácností”, uvádza NBS.

Peňažné sociálne dávky

Peňažné sociálne dávky. Zdroj: Národná banka Slovenska

Výdavky na chod štátu majú byť taktiež predmetom konsolidačných opatrení. „Výdavky na chod a prevádzku štátu sú objemovo veľká položka, preto sa aj pri miernom znížení dá docieliť výrazný vplyv na verejné financie. Výdavky na mzdy vo verejnej správe a medzispotrebu vlády tvoria bezmála 40 % celkových výdavkov verejnej správy,” hovorí NBS vo svojom analytickom komentári.

Prečítajte si aj: NBS vydala nové varovanie. Rast ekonomiky sa výrazne spomalí

txbBest Wallet mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.