Národná banka Slovenska pokutuje poisťovne. Odhalila zavádzanie klientov aj podozrivé obchody

  • NBS udelila viacero pokút slovenským poisťovniam.
  • Odhalila klamlivé informovanie klientov aj utajovanie podozrivých obchodov.
  • Poisťovne dostali pokuty až do výšky 200-tisíc eur.
Novinky Poisťovne na Slovensku dostali pokuty
Poisťovne na Slovensku dostali pokuty. Zdroj: shutterstock.com/josefkubes/Anastasi T
Kvakomat PC bannerCoinfactory mobil baner

Národná banka Slovenska (NBS) v závere minulého roka vydala rozhodnutie, na základe ktorého udelila mastnú pokutu jednej zo slovenskej poisťovní. Podľa NBS poisťovňa pochybila tým, že zavádzala svojich klientov a poskytovala im nepravdivé informácie. V posledných mesiacoch národná banka objavila viaceré pochybné praktiky, ktoré používali slovenské poisťovne.

Uniqa uvádzala klientom nepravdivú výšku dôchodku

NBS udelila pokutu poisťovni Uniqa DDS. Jej výšku stanovila na sumu 20 000 eur. Uniqa DDS ponúka na slovenskom trhu sporenie v treťom dôchodkovom pilieri. Podľa NBS sa spoločnosť previnila tým, že svojim klientom poskytla „nepravdivé a zavádzajúce informácie o prognózach dôchodkových dávok doplnkového dôchodkového sporenia.”

Poisťovňa vo výpise z osobných účtov sporiteľov informovala svojich klientov nepravdivo. Vo výpočte prognózy dôchodkových dávok podľa Národnej banky urobila chybu a nesprávne uviedla výšku nasporenej sumy a aj výšku predpokladaného mesačného dôchodku sporiteľov.

Išlo o technickú chybu, ktorá uviedla klientov poisťovne do omylu. Predstava o ich očakávanom dôchodku bola odlišná od skutočných predikovaných čísel, avšak žiadnu reálnu finančnú ujmu sporiteľom poisťovňa nespôsobila. Nepravdivé informovanie ju stálo 20 000 eur.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

NBS pokutovala viaceré slovenské poisťovne

NBS na činnosť poisťovní pôsobiacich na slovenskom trhu dôsledne dohliada. V minulosti ich nesprávne kroky potrestala mnohokrát. V júli 2023 udelila NBS až 200-tisícovu pokutu poisťovni Uniqa za to, že odmietla vyplatiť poistné plnenie klientke. Finančný trest dostala v tom čase Uniqa za to, že použila nekalé obchodné praktiky a použila neprijateľné zmluvné podmienky.

Prípad sa týkal poistenia úveru. Spotrebiteľka si splácanie svojho úveru poistila pre prípad smrti aj invalidity. Neskôr sa z nej stala onkologická pacientka. Po liečbe je zostali doživotné následky a uznali jej plnú invaliditu, avšak poisťovňa jej odmietla poistné plnenie vyplatiť, napriek tomu, že klientka splnila podmienky nároku. NBS-ka vtedy udelila poisťovni Uniqa historicky najvyššiu pokutu.

V decembri sme vás informovali o pokute, ktorú dostala poisťovňa Kooperativa. NBS u nej objavila viaceré podozrivé obchody. Klienti vkladali a zakrátko vyberali desiat aj stovky tisíc eur. Poisťovne majú povinnosť takéto čudné správanie nahlásiť národnej banke, avšak Kooperativa to neurobila. NBS ju za to potrestala pokutou vo výške 60 000 eur.

Najväčšie nedostatky NBS odhalila v poisťovni Novis, ktorej dokonca až odobrala licenciu na vykonávanie poistnej činnosti. V rozhodnutí Národnej banky Slovenska z 1. júna bolo uvedené, že poisťovací subjekt „pri výkone poisťovacej činnosti postupoval neobozretne a to spôsobom, ktorý poškodzuje záujmy klientov.” NBS objavila v poisťovni Novis vážne nedostatky, ktoré sa týkali oblasti riadenia rizík a kapitálovej primeranosti.

Prečítajte si aj: Národná banka Slovenska odhalila nelegálny biznis s kryptomenami

Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Vlaky zadarmo pre seniorov majú svoje obmedzenia. Na toto si musíte dať pozor

2

Návod, ako legálne zarábať na Bitcoine bez platenia daní

3

Vlaky zastavia, nastúpia bagre. Na dôležitej trase sa chytá niekoľkodňová výluka

4

Komplexná analýza a predpovede ceny zlata na roky 2025 až 2030

5

Dôchodky budú nižšie. Slováci by sa na to mali pripraviť

PR články

Perfektné načasovanie investície? Mýtus, na ktorý netreba čakať

Marek Jendrál  | 7. marca 2025

V roku 2020 sa Bitcoin prepadol pod hranicu 5 000 eur, čo vyvolalo vlnu paniky a predikcie o jeho zániku. Zakladateľ Binance Changpeng Zhao (CZ) v tom čase uviedol, že sa teší na deň, keď médiá budú hlásiť, že Bitcoin padol zo 101 000 eur na 85 000 eur.

Kryptomeny a správne obchodovanie